Zakaj se po popoldanskem počitku prebudite zmedeni in slabe volje? Niste edini!

29. 10. 2023
Deli
Zakaj se po popoldanskem počitku prebudite zmedeni in slabe volje? Niste edini! (foto: Profimedia)
Profimedia

Ko vas na prost dan zagrabi popoldanska utrujenost, izkoristite priložnost za počitek, saj se boste potem počutili bolje, kajne? Ni vedno tako, kar ste že izkusili. Poglejmo, kaj se zgodi. 

Ironično si popoldanskega počitka najbolj zaželimo, ko smo v službi, in ker žal ne moremo malce zadremati na mizi, namesto tega spijemo še eno skodelico kave in upamo na novo zalogo energije. Kadar imate čas, si vseeno privoščite počitek, saj ima mnogo dobrih koristi. 

Popoldanski počitek ima lahko mnoge koristi za zdravje: 

  • Lahko pomaga izboljšati spomin, saj poskrbi, da si zapomnite čez dan pridobljene informacije, kar se sicer dogaja tudi pri nočnem počitku. 
  • Lažje boste povezali informacije med seboj in v njih našli smisel.
  • Lažje boste izvajali naloge, ki jih morate čez dan večkrat opraviti. Običajno  postajate vedno počasnejši in slabši, s počitkom pa boste dobili nov zagon in vse skupaj bo precej lažje. 
  • Bolje boste razpoloženi. Če smo iskreni, zaspani niste ravno najboljše volje, kajne? 
  • Popoldanski spanec bolje vpliva na spomin in učenje kot kofein, poleg tega zvečer ne boste imeli težav zaspati, če upoštevate spodnja priporočila. 
  • Kadar ste pod velikim stresom, ga lahko spanec ublaži in poskrbi, da se nanj bolje odzivate. 
  • Če ste med popoldanskim spancem prišli do REM faze spanja, se lahko prebudite z novo idejo in postanete kreativni. 

Kljub vsem dobrim učinkom popoldanskega spanca ste se verjetno že kdaj prebudili utrujeni, zmedeni in malce slabe volje. Niste edini. 

Zakaj nas popoldanski počitek vedno ne napolni z energijo? 

Ste že slišali za spalno inercijo? Čeprav izraza morda ne poznate, ste stanje že doživeli, ko vam popoldanski počitek ni dal tistega, kar ste pričakovali. Spalna inercija opisuje vsa prej omenjena stanja: dezorientacija, zmedenost, velika utrujenost ... 

Težava je v količini spanca. Koliko časa traja vaš popoldanski počitek? Idealno bi bilo, če ne bi spali več kot pol ure. Kadar spite dlje, obstaja velika verjetnost, da doživite spalno inercijo. Medtem ko spite, gre telo skozi različne faze spanca, vsaka je globja, na koncu pridete do REM faze, v kateri sanjate. Celoten cikel traja kakšnih 90 minut, preden se ponovi od začetka. Če se prebudite ravno med fazo globokega spanca, se ne boste počutili naspano, zato je bolje, da nastavite budilko. 

Kadar potrebujete malo energije, budilko nastavite na 10 minut do pol ure, se ulezite in zadremajte. Če ste zelo utrujeni in potrebujete daljši počitek, si vzemite 2 uri. In da počitek ne bo vplival na nočni spanec, raje ne dremajte po drugi ali tretji uri. 

Morda vas zanima tudi ta pogovor, ki ga vodi Borut Pahor

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek