Zaradi teh "zdravih" navad se v resnici redite

16. 10. 2023
Deli
Zaradi teh "zdravih" navad se v resnici redite (foto: Profimedia)
Profimedia

Zakaj živite kar se da zdravo in se kilogrami vseeno nabirajo? Preverite, ali vaše navade le niso tako zdrave, kot se zdi. 

Ko se zdi, da delate vse prav, pa številka na tehtnici vseeno raste, ali pa ne vidite posebnega napredka pri vadbi, vzemite pod drobnogled svoje navade. Čeprav nekaj na prvi pogled izgleda nadvse zdravo, vam lahko nakoplje kar nekaj težav. Kot boste videli, je pri vsem potrebna zmernost - tudi pri zdravih navadah. 

Katere "zdrave" navade vam lahko nakopljejo odvečne kilograme? 

Smutiji, sadni sokovi

Smuti je lahko praktična malica, saj je hitro pripravljen in zdrav, če ga zmešate sami doma in imate pregled nad sestavinami, prav tako sokovi, ki jih iztisnete sami. Vendar bodite zmerni in ne pretiravajte z uživanjem smutijev, saj lahko nehote v telo vnesete preveč kalorij. Tudi zdrave sestavine lahko tvorijo t. i. "energijsko kalorično bombo", in če si privoščite dva do tri smutije dnevno, bodo šli kilogrami navzgor in ne obratno. 

Zmerno torej - smutiji so odlična malica, ko se vam mudi in bi radi pojedli nekaj zdravega, vendar previdno izberite sestavine in ne pretiravajte s količino. 

Zdrave maščobe

Razčistimo: zdrava prehrana vsekakor vsebuje zdrave nenasičene maščobe, ki med drugim pripomorejo k hujšanju, pa tudi zmanjšajo tveganje za marsikatero bolezen, a v nekaterih primerih lahko škodijo. 

Bo Musk ustavil Naso? “Pojdimo naravnost na Mars. Luna je ovira”

Spet smo pri količini: če boste jedli neomejene količine avokada, oreščkov, oljčnega olja, boste prej ko slej pridobili kakšen kilogram. Dovolj bo en avokado, ena pest oreščkov, žlica ali dve olja ... 

"Z manj maščob", ali "brez maščob"

Oba napisa, pa tudi "brez sladkorja" vidite na mnogih živilih. Ali to pomeni, da so zdrava in jih lahko jeste celo, ko hujšate? Žal ne. Izognite se vnaprej pripravljeni hrani, pa naj vsebuje še toliko dietnih izrazov. Če določen izdelek ne vsebuje sladkorja ali maščobe, vsebuje druge umetne snovi, s katerimi so morali pri proizvodnji kompenzirati zaradi pomanjkanja drugih sestavin. 

Čeprav se vam zdi zamudno ali se vam ne ljubi, je najbolje obrok pripraviti doma. Tako boste vedeli, kaj ste postavili na krožnik, koliko olja ste porabili, iz kje prihajajo sestavine in kako zdravo jeste. Poskusite kaj skuhati že prej, da boste med tednom lahko pogreli in si takoj privoščili. 

Telovadite, a niste prilagodili prehrane 

Se čudite, zakaj ne hujšate kljub redni telovadbi? Če ste gibanje uredili in se redno udeležujete vadb, preverite prehrano. Se kaj razlikuje, odkar telovadite? 

Žal samo vadba ni dovolj, nekaj prilagoditev bo potrebnih tudi na jedilniku. Še vedno morate odstraniti večino sladkarij, mastne hrane, nezdravih prigrizkov in si privoščiti hranljive obroke. Prav tako morate paziti na količino - kot ste videli zgoraj, se tudi od zdrave hrane lahko zredite. 

Izključevanje skupin živil

Verjetno ste že slišali za kakšno dieto, pri kateri morate izključiti celo skupino določenih živil, ali pa za trend, ko npr. ogljikovi hidrati niso zdravi, ali ne smete uživati maščob. Sledenje takšnim dietam in trendom vam lahko naredi veliko škode pri zdravju, ne le pri hujanju. 

Dolgoročno takšnega načina prehranjevanja ne boste morali vzdrževati, zato se boste hitro zredili nazaj. Določene skupine živil vam niti ne povzročajo škode, ravno obratno: telo potrebuje vse skupine živil za normalno delovanje. Pomembno pa je, katere vrste maščob, ogljikovih hidratov in ostalega jeste, pa tudi kdaj si jih privoščite. 

Prisluhnite podkastu! 

Tina Maze iskreno o izzivih, s katerimi se je soočala v času smučarske kariere

 

Novo na Metroplay: Alenka Husič o najlepših spominih, vzgoji hčerk in pestrem preteklem letu