Je jutranja vadba res primerna za vsakogar?

14. 2. 2024
Deli
Je jutranja vadba res primerna za vsakogar? (foto: Profimedia)
Profimedia

Bi morali tudi vi poskusiti z jutranjo vadbo, ali drži, da ni ravno za vsakogar? 

Za vse, ki obožujejo jutra in so pokonci že pred prvim svitom, je jutranja vadba le vadba - nekaj običajnega, za kar imajo čas, saj vstanejo več ur, preden morajo od doma. Tisti, ki vstanejo zadnjo minuto ali ob ravno pravšnjem času za odhod od doma, pa imajo mnogo pomislekov. Je res vredno preizkusiti jutranjo vadbo in ali bi tudi vi morali nastaviti budilko malce prej? Poglejmo, kakšne so posledice in ali je res primerna za vsakogar. 

Kakšne so posledice jutranje vadbe? 

Verjetno boste potrebovali kar nekaj razlogov, preden se zares odločite telovaditi zjutraj, zato je tu nekaj dobrih posledic, ki vas morda prepričajo: 

Boljši spanec

Začnimo pri tem, česar se verjetno najbolj "bojite" - pomanjkanje spanca zaradi jutranje vadbe. Odsvetujemo vam, da je količina nočnega spanca ogrožena zaradi telovadbe. Raje se v posteljo odpravite prej, saj neprespani ne boste morali ne telovaditi, ne normalno funkcionirati čez dan. Dolgoročno pa bo jutranja vadba izboljšala kvaliteto spanca in poskrbela tudi, da boste imeli boljši ritem. Vadba bo namreč uravnavala cirkadiani ritem - čas budnosti in spanca, kar pomeni, da boste zvečer lažje zaspali in se zjutraj prebudili osveženi in polni energije. 

Jutranja vadba lahko pomaga vsem, ki zvečer ne morete zaspati zaradi stresa in skrbi, saj se hkrati bori proti stresu s hormoni sreče, ki se sproščajo ob gibanju in poskrbi tudi, da zvečer ležete v posteljo in kmalu za tem zaspite. Ima dobre posledice tudi na mentalno zdravje in delovanje možganov, saj se boste veliko lažje zbrali v službi, če bo za vami že kakšna aktivnost, obilen zajtrk in skodelica kave. 

Manj distrakcij

Ko si čas za vadbo vzamete zjutraj, jo boste z večjo verjetnostjo opravili. Takrat še ne začnete izpolnjevati svojega seznama opravil za tisti dan, obstaja manjša verjetnost, da boste prejeli klice in sporočila, ne boste zamenjali vadbe za pomemben sestanek ali pijačo s prijateljem, na katero ste pozabili ... Če so vaši dnevi precej polni in velikokrat prestavite vadbo ravno zato, ker pride kaj vmes, je jutro verjetno najboljša izbira.

Preverite še:

Boljše obvladovanje apetita

Vadba že sama po sebi pomaga uravnavati apetit, s tem ko zmanjša ravni hormona lakote grelina in poveča občutek sitosti, jutranja vadba pa ima lahko pri tem še večji vpliv. O tem govori raziskava, opravljena leta 2012, v kateri je sodelovalo 35 žensk. Vsako jutro so najprej 45 minut hodile na stezi za tek, potem pa so jim raziskovalci pokazali slike hrane in rož ter opazovali delovanje možganov. Po enem tednu so preizkus ponovili, a tokrat brez vadbe, samo s slikami. 

Zaključek: možgani so se v večji meri odzvali na slike hrane takrat, ko ženske pred tem niso telovadile. To pomeni, da vas po jutranji vadbi verjetno ne bo premamil vsak prigrizek, posebno če ji dodate še obilen zajtrk.

Imate raje jutranjo ali popoldansko vadbo?

Imate raje jutranjo ali popoldansko vadbo?

Profimedia

Dobro razpoloženje čez dan

Če je zjutraj vadba ena od prvih stvari, ki jih naredite, boste dan začeli z veliko energije in dobro voljo. Morda je to skrivnost tistega sodelavca, ki ga še niste videli na delo priti zaspanega ali s podočnjaki. Kot že omenjeno, se med gibanjem sproščajo t. i. hormoni sreče, ki poskrbijo za dobro voljo in dobro počutje čez cel dan. Tako se boste veliko bolje spopadali s stresnimi situacijami in na vse skupaj gledali bolj optimistično. Večja je tudi možnost, da boste čez dan sprejemali boljše odločitve o tem, kaj bo za malico in druge obroke ter pojedli kaj hranljivega. 

Morda vas bo za vaše zadolžitve motiviralo tudi dejstvo, da ste že v zgodnjih urah nekaj opravili in naredili veliko kljukico, medtem ko so nekateri še spali ali zaspano lezli iz postelje. 

Nehali boste prelagati na jutri

Imate težave s tem, da vedno opravila prelagati na jutri in potem vam zmanjka časa? Potem je to dobra priložnost, da začnete z jutranjo vadbo. Ko boste že zjutraj naredili precejšnjo kljukico in nekaj prečrtali s seznama, obstaja večja možnost, da se boste prej lotili zahtevnejših nalog in opravili vse, kar ste si zadali. Ena jutranja navada, ki jo izvajate redno, vam lahko pomaga pri bolj strukturiranem urniku. 

Kaj pa slabe strani jutranje vadbe? 

Ja, tudi teh je nekaj in lahko vas odvrnejo, če se nanje ne pripravite: 

  • Lahko prekinete fazo trdnega spanca, zato ste lahko zmedeni in se ne morete prebuditi še nekaj časa. Preden se navadite na nov ritem, vas lahko jutranja budilka prebuja v delih spanca, ki niso idealni za vstajanje.
  • Morda ne boste dali vsega od sebe, vsaj na začetku ne. Ko ste še malce zaspani in so sklepi še nerazgibani, se ne morete odrezati tako dobro kot čez dan, ko že naredite nekaj korakov in ste aktivni.
  • Ogrevanje bo trajalo nekaj več časa, saj je telesna temperatura zjutraj nižja, kar pomeni, da brez tega vadbe ne smete začeti.

Je torej jutranja vadba za vsakogar?

O tem odločate vi. Če se jo odločite preizkusiti, jo izvajajte vsaj petkrat, preden jo opustite. Tako boste dobili približno predstavo in vedeli, kako se vsega skupaj lotiti. Vsekakor ne bo lahko, posebno če niste vajeni vstajanja, a ko se navadite, lahko jutra postanejo vaš najljubši čas v dnevu, ko si boste vzeli nekaj časa zase in vas pri tem ne bo nihče motil.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek