Ali nam pametna ura pri vadbi ponuja PREVEČ podatkov? (In kdaj se nanjo ne smemo zanesti?)

14. 4. 2022
Deli
3 / 3
Profimedia

KDAJ JE PODATKOV PREVEČ IN JIM NE SMEMO ZAUPATI?

V prvi vrsti se moramo zavedati, da pametne naprave ne kažejo čisto točnih podatkov o srčnem utripu, pritisku in drugih funkcijah, vendar jih vseeno lahko imamo za približno predstavo o tem, kje se nahajamo. Tudi štetje korakov ni povsem usklajeno, kar boste ugotovili že, če primerjate svojo uro s prijateljevo. 

Spremljajmo torej podatke, vendar z rezervo. Ko boste naleteli na zdravstven problem ali vprašanje, se VEDNO obrnite na svojega zdravnika. 

Drugo pomembno dejstvo pa je, da človek ni številka. Čeprav so naprave postale precej pametne, ne upoštevajo, da ste imeli stresen dan v službi, ste slabo spali, imate menstrualne krče, vas boli glava, niste spili dovolj vode čez dan ... In ko se po takšnem dnevu ozrete na vse podatke, ste lahko zelo slabe volje. 

Prav tako lahko obsežna količina podatkov zaposli vaše misli, ki bi se morale ob vadbi sprostiti, pa se zgodi ravno obratno - spravite jih v stres in zato ne čutite izboljšanja razpoloženja kasneje. Vaš rezultat je lahko slabši, ker neprestano mislite le na to, kaj morate izboljšati in se ne osredotočite na vajo ali aktivnost. Tako si lahko pridelate tudi poškodbo, ko niste pozorni ali se prekomerno obremenite zaradi želje po upoštevanju napotkov.

Preverite tudi 5 vaj za del telesa, ki ga vedno zanemarjate ali pa S TEMI triki zmanjšate čas, ki ga preživite za ekrani

Avtor: A. H. 

Novo na Metroplay:  Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec