Izboljšajte igro

26. 11. 2009
Deli
Izboljšajte igro (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Držite se nekaj preprostih navodil za preprečevanje poškodb in za večjo učinkovitost med tekmo ali treningom.

https://www.zurnal24.si/sport/nogometOgrejte se

Športi, ki temeljijo na kratkih sprintih, denimo nogomet ali košarka, zakuhajo veliko te­­žav z razbolelimi mišicami spodnjega dela telesa. Reši­­­tev: trenirajte sprinte. Če telo pripravite na gibe, ki so za neki šport značilni, boste sa­­­dove treningov želi vse leto. Poskusite s to vajo: tecite 40 metrov s približno 70 odstotki največje zmogljivosti, nato v naslednjih desetih metrih tek upočasnite in zadnjih 40 metrov znova pospešite. To ponovite štiri- ali petkrat. Če dimlje, hrbet in noge na to niso pripravljeni, boste trpeli hude bolečine. Zato tudi pred tekmo tecite naprej, nazaj, levo in desno, nato pa še izmenično v vse smeri.

Zamenjajte opremo

Preobremenjeni in nepravilno naravnani sklepi so eden izmed glavnih vzrokov za športne poškodbe. Celo kolo ali lopar, ki nista po vaši meri, lahko povzročita nepravilne gibalne vzorce, ki jim sledijo poškodbe. Dodaten stotak

ali dva (evrov), ki jih boste odšteli v trgovini z vrhunsko opremo, vam bosta prihranila neskončno čakanje pri ortopedu.

Nosite opornico

Raziskave športnih zdravnikov so pokazale, da se preveze razrahljajo že po desetih minutah igre. Za veliko boljše so se izkazale opornice. Tisti, ki jih nosijo, se po podatkih raziskave vrnejo na tekmo­­vališče v povprečju dva dni pred tistimi, ki nosijo samo prevezo. Sklep naj ostane zaščiten vsaj šest mesecev, saj je večina poškodb sto-

pala in gležnja posledica slabo zaceljenih ali prejšnjih poškodb. Najmanj vas bo motila lahka opornica, ki se zaveže kot čevelj. Še opozorilo: ugotovljeno je, da se možnost za poškodbe pri športnikih, ki nosijo opornice, poveča za 61 odstotkov. Nasvet: če povijete buško, je na notranji strani še vedno buška, zato se pred vrnitvijo na sceno najprej povsem pozdravite.

Nikoli v mokrih

Vlažen podplat za 40 do 50 odstotkov slabše blaži udarce kot suh. Vendar športnih copat ne vrzite v sušilni stroj, saj vročina poškoduje pre­­ostale dele obuvala. In še to: strokovnjaki pravijo, da tekaški čevlji izgubijo prožnost po enem ali dveh letih, tudi če jih niste niti enkrat obuli. Ko jih začnete uporabljati, pa po 400 pretečenih kilometrih izgubijo polovico blažilnih sposobnosti.

Ne bodite živčni

Strokovnjaki ugotavljajo, da imajo tisti, ki zunaj športnih terenov trpijo za živčno na­­petostjo, v primerjavi z umirjenimi ljudmi petkrat več možnosti, da se bodo poškodovali. Instant nasvet: pojdite na tek skupaj s psom, saj živali lahko pripomorejo k lajšanju živčne napetosti.

Počep, izpadni korak, dvig

Poškodbam hrbta in podkolenskih kit se lahko izognete tako, da okrepite zadnjične mišice. Če so te šibke, namesto njih delajo kite in hrbtne mišice, ki zaradi dolžine in moči lahko zvijejo trup kot plastično žlico. Pri vajah, kjer delajo boki, si predstavljajte, da z zadnjičnima polovicama stiskate kovanec, s čimer aktivirate zadnjične mišice. To pride v poštev pri vajah, kot sta izpadni korak naprej ali dviganje na step.

foto: Shutterstock

Košarka spored tekem, da boste na tekočem!

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek