Najpogostejše napake pri vadbi

2. 5. 2012
Deli
Pravilna vadba (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Pri vadbi ima zelo pomembno vlogo pravilna tehnika izvajanja. Naj bodo vaši treningi še tako intenzivni in pogosti, če boste delali napake, bo trening neučinkovit. Ali še huje - napačno izvajanje lahko pripelje do resnejših poškodb. Fitnes strokovnjaki so nam zaupali, katere so tiste najpogostejše napake v telovadnici.

1. Z vadbo pričnete brez raztezanja

Vadbo obvezno pričnite z raztezanjem. Razmislite o samem poteku vadbe, o vajah, ki jih boste izvajali in se posvetite mišicam, ki bodo najbolj aktivne. Z razteznimi vajami se mišice ogrejejo, kar izboljša njihovo elastičnost, to pa prepreči, da bi prišlo do nepotrebnih poškodb in na splošno bo trening učinkovitejši.

Pred vadbo je morda boljša izbira dinamično raztezanje, ki v eni raztezni vaji vključuje več mišic hkrati. Pri tej tehniki izvajamo dinamične gibe, s katerimi povečamo dolžino mišice in jo pripravimo na bolj intenzivno vadbo.

2. Pred aerobno vadbo se ne ogrejete

Pred vsako vadbo se je potrebno ogreti (raztezanje je le del ogrevanja). Z ogrevanjem pospešimo pretok krvi, kar mišicam zagotovi dovolj kisika, poveča se srčni utrip in pospeši dihanje.

Eksperiment dvojčkov: eden treniral 20 minut več kot drugi, rezultati zanimivi

Pospeši se tudi izločanje sklepne tekočine, ki sklepe pripravi na večjo obremenitev. S tem fizično in psihično pripravimo telo na povečano obremenitev, ter zmanjšamo možnosti za nastanek poškodb.

3. Po končanem treningu brez ohlajanja

Tako kot ogrevanje pred treningom, je pomembno tudi ohlajanje po njem. Po treningu si vzemite od 8 do 10 minut in se umirite z nežnim raztezanjem in enakomernim, sproščenim dihanjem. Pomembno je, da se vaš srčni utrip zniža in da zmanjšate napetost v mišicah, kar pripomore tudi k hitrejšemu okrevanju po vadbi.

4. Preveč uteži

Nikar ne pretiravajte. Zaradi prevelike teže bo vaša drža nepravilna in lahko se resneje poškodujete. Splošno pravilo vsake vadbe je namreč pravilen položaj telesa - ohraniti morate naravno krivino hrbtenice. Imejte mejo in ne naprezajte se po nepotrebnem. Najbolj učinkovita vadba je postopna vadba. Prav tako je pomembno, da vaje delate počasi in nadzorovano.

5. Preveč intenzivna vadba

Z intenzivno in dolgotrajno vadbo sicer porabite več energije in posledično tudi več maščob, vendar kljub temu pazite. Pri intenzivni vadbi se pospeši dihanje in srčni utrip, če pa vam začne zmanjkovati sape in se pojavijo bolečine, pomeni, da ste pretiravali. Za hujšanje je morda bolj primerna zmerna in nekoliko daljša vadba.

6. Premalo tekočine

Koliko vode je priporočljivo spiti med treningom? Pred in po treningu se stehtajte. Če je vaša teža po treningu manjša, poskrbite, da bo vaše telo dobilo dovolj tekočine. Sicer pa je priporočljivo pitje na vsakih 15 minut vadbe. Pijte ohlajeno vodo, saj se ta hitreje absorbira v kri.

7. Energijske ploščice in športni napitki med zmerno vadbo

Če trenirate manj kot 2 uri na dan, energijske ploščice in športni napitki niso potrebni. Če vadba traja dlje, boste z uživanjem športnih napitkov nadomestili porabljen glikogen in minerale.

 

Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del