Ni pomembno le, kaj počnete pri vadbi, pač pa tudi kako preživite preostanek dneva. To odloča o tem, ali bo vadba zares produktivna, ali boste napredek hitro zapravili.
Verjetno kar nekaj časa posvetite pripravi na vadbo, sestavljanju treninga, pravilni izvedbi vaj ... Nenazadnje vas to stane vstopnice za fitnes ali plačilo trenerja, ki poskrbi, da se bližate svojemu cilju, zato je vredno vložiti nekaj časa. Poskrbite, da ne boste že kmalu po vadbi izničili vseh dobrih učinkov in svojega truda. Morda je to tudi razlog, da še vedno niste dosegli tega, kar želite.
To so največje napake, ki jih lahko naredite po vadbi in verjetno počnete vsaj eno s seznama:
Ostanete v oblačilih, v katerih ste telovadili
Ali se kdaj kar v istih oblačilih odpravite s prijateljem na pijačo, ali pa doma še malo pospravljate in poklepetate s partnerjem? Z vsako minuto, ki jo po vadbi preživite v prepotenih oblačilih, bolj škodite zdravju.
Na oblačilih se naberejo bakterije, ki lahko povzročijo razne izpuščaje ali poslabšajo že obstoječa zdravstvena stanja. Tudi če se ne boste takoj oprhali, se vsaj takoj preoblecite (npr. takoj po vadbi v fitnesu, da boste že domov odšli v svežih oblačilih in se doma oprhali).
Oblačila, brisačo in drugo opremo hranite v košu za umazano perilo in vse skupaj čim prej operite, da preprečite širjenje bakterij, ki obožujejo temne in vlažne predele.
Opravljate težja opravila
Mogoče vam vadba da zagon, da postorite še kaj doma, vendar pametno izberite, kaj boste počeli. Sicer se zdi logično: če ste že prepoteni in v formi, zakaj ne bi še opravili kakšno težje opravilo?
To lahko pusti veliko škode na vaših utrujenih mišicah, posebno ko ste dehidrirani in še niste poskrbeli za obrok po vadbi. Nakopali si boste poškodbe, saj utrujeni ne morete nadzorovati svojega telesa. Naj med vadbo in težjim opravilom mine vsaj nekaj ur, če le lahko, pa prestavite na jutri.
Obležite na kavču
Ker ste včeraj telovadili, lahko danes obležite na kavču in pogledate vse filme s seznama, kajne? Raje se ne vdajte tej misli, pa naj bo še tako mamljiva. Nič ne bo narobe, če boste zvečer kakšno uro ali dve sedeli pred televizijo, vendar ne mislite, da ste upravičeni do celodnevnega sedenja, ker ste včeraj eno uro telovadili.
Telesu bo dobro del aktiven počitek, zato se odpravite na sprehod ali lahkoten tek, naredite nekaj vaj joge, pilatesa, pojdite v službo s kolesom ... Čeprav imate na urniku vadbo, morate tudi preostanek dneva preživeti aktivno.
Ne pazite, kaj jeste, ali ne pojeste ničesar
Po vadbi mora telo nadomestiti zaloge, zato potrebujete hranljiv, zdrav obrok, ki naj vsebuje beljakovine. Le-te so gradniki mišic, dodajte jim tudi zdrave maščobe in nekaj kompleksnih ogljikovih hidratov.
Če si ne boste privoščili ničesar, zato da bi npr. pospešili izgubo kilogramov, si boste naredili kar nekaj škode, saj bo okrevanje trajalo dlje časa, telo pa bo podhranjeno s hranljivimi snovmi. Prav tako boste izničili dobre posledice, če po treningih jeste sladkarije, mastno in nezdravo hrano.
Zelo pomembno je, kaj jeste po vadbi, zato je najbolje, da to načrtujete kar skupaj z urnikom športnih aktivnosti in si delno obrok pripravite v naprej.
Pozno odidete v posteljo
Po vadbi potrebujete dobro okrevanje, saj nastanejo mikropoškodbe, ki se sčasoma zacelijo, mišice pa se okrepijo in pripravljeni ste na nove podvige. Zato je dobro, da si po vadbi privoščite 8 ur spanca, pa tudi kakšen dan kasneje. Pozni odhodi v posteljo bodo preprečili regeneracijo, ki se v večjem delu dogaja med spanjem. Zato se še cel teden pritožujete, da imate mišične krče in čutite bolečine še dolgo po obisku telovadnice.
Prisluhnite aktivni podkastu!
Strokovnjakinja pojasnjuje: So živila na naših policah sploh varna?
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del