Seznam zdravih izzivov, ki si jih lahko zastavite v novem letu. Zmorete vse? 😉

10. 1. 2024
Deli
Seznam zdravih izzivov, ki si jih lahko zastavite v novem letu. Zmorete vse? 😉 (foto: Profimedia)
Profimedia

Novo leto je priložnost, da popestrite svoje dneve s katerim od zdravih izzivov. Kdo ve, morda se ga uspete držati vse do naslednjega leta in postane vaša rutina. Za katerega bi se odločili? 

Ste prelomili kakšno novoletno zaobljubo? Ali si jih raje sploh niste zadali, da ne boste ponovno razočarani? Novo leto je sicer čas, ko ljudje radi naredijo pregled leta in postavijo nove cilje, a običajno so ti previsoki, imajo premalo časa za uresničevanje ali niso naredili načrta, kako bodo do njih prišli. V resnici si lahko cilj zadaste kadarkoli, in če imate realna pričakovanja ter dobro razdelate pot, ste na dobri poti do uspeha. 

Pripravili smo nekaj zdravih navad, ki si jih lahko zadaste v novem letu in se jih poskusite držati čim dlje. Da boste imeli boljšo predstavo, lahko na koledarju črtate dneve, ko opravite izziv in spremljate svoj napredek. 

Izzivi za novo leto (zadajte si jih kadarkoli!): 

Sprehod/X število korakov

Sprehod je vadba, ki jo zmore vsak in zanjo ne potrebujete posebnih pripomočkov, le par dobrih superg in udobna oblačila. Presenečeni boste, ko odkrijete, da lahko tudi s sprehodi skrbite za svojo formo in izboljšate počutje. Med gibanjem se namreč sproščajo t. i. hormoni sreče, ki v trenutku vplivajo na razpoloženje, zato je dobra ideja, da se na sprehod odpravite tudi, kadar ste razburjeni, jezni ali polni negativnih čustev. 

Bi Musk lahko prevzel TikTok? Trump ne bi imel nič proti

Sprehod je odličen čas za razmislek ali sprostitev misli, za sproščanje stresa, in da si odpočijete oči od strmenja v ekrane. Če se na sprehod odpravite večkrat tedensko in pospešite korak, tako da bo srčni utrip hitrejši, boste opazili napredek tudi pri kondiciji. 

Preverite tudi: 

Samo voda

Ne, to ni kakšna nora dieta, pri kateri bi morali piti samo vodo in nič jesti. Takšne diete odsvetujemo, in če ste si v novem letu zadali kakšno, jo raje opustite, preden škodite svojemu zdravju. 

Pomislite, koliko alkohola in sladkih pijač ste spili v decembru. Telesu bi v tem trenutku najbolj prijala voda, ki vas bo zares hidrirala, vam dala energijo, vas zjutraj prebudila in poskrbela tudi, da se ne prenajedate (včasih signale dehidracije zamenjamo za signale lakote). Potrudite se zavestno piti le vodo in se za nekaj časa odpovejte vsem ostalim pijačam, ki jih običajno pijete, kadar postanete žejni. 

Z alkoholom in sokovi vase vnesete tudi veliko dodatnih kalorij, kar je prav tako lahko krivo za povečanje kilogramov. 

Brez sladkarij

Raje ne štejte, koliko piškotov in drugih odličnih slaščic je romalo v vaša usta v prazničnem času. Verjetno tudi sedaj pojeste več sladkarij, kot se zavedate, ali pa jim ne pripisujete veliko kalorij, zato se vam ne zdi pomembno, da jih vštejete v dnevni seštevek. A če bi prenesli katero od aplikacij, v katero lahko vnesete vse izdelke, ki jih pojeste v dnevu, bi videli, da se seštevek precej poveča, primanjkuje pa vam hranljivih snovi, ki jih telo potrebuje. 

Kakšen je izziv? Da namesto sladkarij najdete zdrave prigrizke, ki jih boste jedli namesto tega. Začnite npr. z enim tednom brez sladkarij, potem pa podaljšajte, kolikor boste lahko. Mogoče boste kasneje sladko jedli le ob posebnih priložnostih. 

Tedenska vadba

Želite v dneve vnesti več gibanja, ali pa končno začeti z vadbo? Potem je cilj več kot primeren za vas. Določite, kolikokrat tedensko boste telovadili in v urniku najdite proste ure. Vpišite vadbo in se tega držite, kot se držite vseh zapisanih sestankov in drugih opravkov. Za ta cilj bo potrebnega več časa, da postane nekakšna rutina, zato si vzemite npr. 3 mesece. 

Izbirajte med različnimi skupinskimi vadbami ali pa si za začetek omislite trenerja, ki bo z vami razdelal, kaj sploh potrebujete. Kot vadba lahko šteje tudi to, da osvojite bližnji hrib, se odpravite na tek, kolesarski izlet ali kaj drugega. Če bo gibanje raznoliko in zabavno, se boste radi vračali. 

Malica od doma

Tudi če poskrbite, da so glavni obroki hranljivi in jih pripravite sami, lahko malica podre vaše načrte, če npr. odidete v pekarno, prigriznete tisto pico v menzi ali vzamete kaj iz avtomata. Najbolje je, če malico prinesete s seboj od doma in poskrbite, da imate zdravo izbiro. 

S hranljivim obrokom lahko poskrbite, da ne boste zaspani, kot bi bili po mastni hrani, ali da ne boste stalno mislili na hrano, kot bi, če vas prigrizki ne nasitijo. Po oreščkih, sadju, domači rižoti ali čim drugim, kar boste prinesli s seboj, se boste lahko ponovno zbrali in opravili vse, kar vas čaka. Poleg tega skrbite za vašo težo. 

Bonus video: Urša Milavec o notranjem miru in ravnovesju