Včasih vadba ni primerna za naše telo in to vam bodo povedali spodnji znaki.
Ni vse v tem, da izberete vadbo in jo potem izvajate vsak teden. Čeprav vas bo doslednost pripeljala daleč in vam bo rutina precej pomagala ohranjati zdravje ter dobre navade, morate biti previdni pri tem, kakšno vadbo izberete. Lahko se zgodi, da začne škoditi vašemu zdravju. Prepoznati morate znake, ki pravijo, da odnehajte in spremenite svojo gibalno rutino.
Da boste zares deležni vseh dobrih posledic vadbe, mora biti ta varna, primerna vaši kondiciji in zmožnostim, upoštevati morebitne zdravstvene težave ... V nasprotnem primeru boste imeli hude težave, ki jih bo prinesla prav vaša športna aktivnosti.
Zato bodite pozorni na spodnje znake, ki kažejo, da vadbo takoj zamenjajte:
Po vadbi se ne počutite bolje
Med vadbo se sproščajo endorfini (hormoni sreče), ki poskrbijo, da se počutite bolje. To naj bi bil odklop od vsakdanjika in poživitev, po kateri boste spet bolj optimistično gledali na svet. Če se po vadbi počutite slabše in vas obhajajo depresivne misli, očitno potrebujete nekaj novega. Dobre vadbe vas bodo spodbudile tudi k zdravi prehrani, zato pomislite, česa si zaželite po tem, ko ste aktivni: zdravega obroka, ali nečesa iz restavracije s hitro hrano?
Soočate se s hudimi bolečinami
Po vadbi boste imeli občasno mišične krče ali vas bodo mišice pekle - s tem ni nič narobe. Pijte veliko tekočine, bolečina pa bi morala hitro izginiti. Če se po vadbi vedno soočate z bolečimi sklepi, zategnjenim vratom, bolečino v spodnjem delu hrbta in bolečina omejuje gibanje, to ni več zdravo in ne kaže napredka.
Zelo očitno določene vaje izvajate narobe, ali jih tako pokaže trener in ne pazi na držo ter ne spremlja vadečih pri izvedbi. V vsakem primeru prenehajte s takšno vadbo, saj vam bo nakopala poškodbe.
Vadba vas oddaljuje od cilja
Pri vadbi si vedno postavite cilje, da boste lahko spremljali napredek in jo ustrezno prilagodili. Kadar opazite, da se od cilja oddaljujete, a s te dosledni pri gibanju, je morda kaj narobe z vadbo. Ali izbrana vrsta vadbe res podpira to, kar želite doseči? Lahko gre tudi za vaje, ki vam bolj škodijo kot pomagajo.
Vsekakor je priporočljivo, da se pred tem posvetujete s trenerjem, ki vam bo znal svetovati, kako priti do določenega cilja. Skupaj zastavita načrt, ki se ga boste držali, lahko vam pokaže tudi pravilno izvajanje vaj.
Vrtoglavica in občutek šibkosti
Kadar ste po vadbi omotični, se vam vrti ali lahko le obsedite in se ne morete premikati do konca dneva, je to slab znak. Pri večjih težavah z vrtoglavico se obrnite na zdravnika. Preverite pa tudi, ali običajno telovadite na prazen želodec, ali dovolj pijete, potrebujete med vadbo več odmorov ... Morda je tempo za vas prehud in vas pretirano izmuči. Seveda morate biti po vadbi utrujeni, vendar ne tako, da ne zmorete niti poti do kopalnice. Aktivnosti morate stopnjevati počasi in dovoliti, da se jih telo privadi.
Pogosto zbolite
Vadba naj bi krepila delovanje imunskega sistema in zato poskrbela, da manj zbolimo. Popolnoma druga zgodba pa je, kadar pretirano telovadite in premalo počivate. Pri vsaki vadbi potrebujete dneve za počitek in regeneracijo, zato opustite vadbene programe, ki tega ne predvidevajo.
Po gibanju delovanje imunskega sistema malce upade, zato ste dovzetnejši za bolezni. In če ste pobrali vsak virus, ki je v jesenskem času krožil okrog vas, je to lahko posledica pretirane telovadbe.
Težave s spanjem
Ni boljšega občutka od tistega, ko se uležete v posteljo prijetno utrujeni in hitro zaspite, prebudi pa vas šele budilka. Če se kljub redni vadbi ponoči premetavate, ne morete zaspati in imate v splošnem precej težav s spanjem, ki jih prej niste imeli, bi morali verjetno opustiti trenutno rutino.
Lahko gre tako kot pri prejšnji točki za pretirano gibanje, ali pa telovadite prepozno zvečer, zato se telo ne more umiriti. Nespečnost lahko sprožijo predvsem zelo intenzivne in eksplozivne vadbe, kot je sprint in dvigovanje zelo težkih uteži.
Morda bi vas zanimala tudi ta HIIT vadba brez poskokov:
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?