Mnogi strokovnjaki večkrat omenjajo, da po obroku ni dobro takoj počivati.
Še več, priporočajo, da je najbolje, da se po obroku opravite na krajši, 15 minutni sprehod, ki ima za telo kar nekaj zdravstvenih koristi. Četudi imate morda ob tem mnogo pomislekov in izgovorov v glavi, naj omenimo še to, da je kultura hoje po jedi, še zlasti priljubljena pri Italijanih, ki se zavedajo njenih koristi za splošno zdravje in prebavo.
Hoja po obroku poleg mnogih zdravstvenih koristi, preprečuje tudi sladkorno bolezni tipa 2
Veliko ljudi svoj največji dnevni obrok poje zvečer in po njem se pogosto uležejo ali usedejo. Rezultat se pojavi v porastu glukoze v krvi, ki lahko traja več ur, ugotavlja vodja študije Loretta DiPietro, profesorica znanosti o vadbi na šoli za javno zdravje Milken Institute University George Washington.
Preverite še:
- Hoja je edina stvar, za katero si vzamem čas. Ali je to dovolj dobra vadba?
- Je vaše srce v nevarnosti? Če TEGA NE zmorete storiti v 90 sekundah, je čas za pogovor z zdravnikom! (raziskava)
- 15 prednosti hoje
Boljša izbira kot to, bi vsekakor bil kraji sprehod. Ena izmed raziskav je namreč pokazala, da hoja po jedi preprečuje tudi mnoge bolezni, med katerimi je sladkorna bolezen tipa 2. V raziskavi so sodelovali starejši ljudje, ki so po jedi 15 minut hodili po tekalni stezi. Posledica te poteze je bilo manjše nihanje krvnega sladkorja v naslednjih urah.
Tovrstni krajši večerni sprehodi pa so bili sodeč po ugotovitvah raziskave, še koristnejši pri zniževanju krvnega sladkorja kot 45-minutni sprehod zjutraj ali popoldne. Te informacij se bodo gotovo razveselili tisti, ki čez dan po jedi nimajo časa za sprehod in si lahko več časa vzamejo zvečer.
Kaj se dogaja v telesu, če po jedi hodite?
»Najboljša stvar, ki jo lahko naredite po večerji, je ta, da vstanete od mize in se razgibate,« svetuje Andrew Reynolds z univerze Otago na Novi Zelandiji. Če si po jedi privoščite hojo, mišice, ki se uporabljajo pri hoji, porabijo za energijo glukozo. To pomeni, da zmanjšajo količino glukoze, ki ostane v krvi.
Prav tako je hoja po jedi precej bolj učinkovita kot hoja pred jedjo, ko je govora o vzdrževanju zdrave ravni sladkorja v krvi. Ugotovitve iz raziskave pa so pokazale tudi to, da hoja pospeši čas, ko hrana iz želodca doseže tanko črevo, kar pripomore k temu, da se podaljša občutek sitosti po obroku.
Med različnimi ostalimi ugotovitvami, ki se tičejo blagodejnih učinkov hoje po obroku, so tudi ugotovitve, ki povezujejo hojo po obroku s hitrejšo prebavo, manjše težave z zgago in manj simptomov refluksa. To je zgolj le še nekaj razlogov več, da si čim večkrat po jedi privoščite kratek sprehod.
Morda vas bo zanimalo tudi:
Bonus video: Spoznajte Slovenko, ki je obiskala že preko 1400 slovenskih jezer
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?