Ljudje, ki dočakajo 100 let, jedo "najbolj zdrav zajtrk na svetu", pravijo raziskovalci

21. 12. 2023
Deli
Kaj ste danes jedli za zajtrk? (foto: Profimedia)
Profimedia

Le katere sestavine se skrivajo v tem zdravem zajtrku? Ga lahko pripravite tudi sami? 

Menite, da zares obstaja skrivnost do dolgega življenja? No, raziskovalci se strinjajo, da obstaja nekaj nnavad, ki k temu prispevajo. Tudi sami imate verjetno katero od njih, če se redno rekreirate in skrbite za vitalnost pri katerihkoli letih. A tokrat ciljamo na prehrano. Kaj jedo prebivalci t. i. "modrih con", ki živijo najdlje? 

Najbolj zdrav zajtrk na svetu

V letu 2000 je raziskovalec Dan Buettner izpostavil 5 področij na svetu, kjer ljudje živijo najdlje, nahajajo pa se v Grčiji, Italiji, Kaliforniji na Japonskem in v Kostariki.  Preučeval je njihove navade in meni, da je takrat odkril tudi recept za najbolj zdrav zajtrk na svetu, ki naj bi med drugim pripomogel k visoki starosti. Tudi sami jeste zajtrk? Če dan začnete z obrokom, za katerega mnogi menijo, da je najpomembnejši v dnevu, vas bo zagotovo zanimalo, kaj vsebuje ta zdrav zajtrk.

V Nicoyi v Kostariki prebivalci vsak dan vstanejo ob 4:00 zjutraj in zakurijo svoje glinene peči. Vanje dajo velike kotle s pikantnim fižolom, potem zmešajo še koruzno testo s pepelom, ki je ostal od kurjenja drv. V fižol dodajo čebulo, rdečo papriko in svoja zališča, ki jih najdejo blizu doma. Vse skupaj kuhajo kakšno uro in na koncu zmešajo z rižem. 

Katere pasme psov so najboljše za družine z otroki

Kaj pa koruzno testo? 

Verjetno ste se zgrozili ob podatku, da vanj primešajo malce pepela, a mešanico uporabijo za popolne domače tortilje, ki jih položijo na glinen lonec. Celoten obrok naj bi bil precej poceni, približno 4 dolarje, pravi raziskovalec dolgega življenja Buettner. Vendar zakaj obrok velja za najbolj zdravega po njegovem mnenju?

Koruzne tortilje so polne kompleksnih ogljikovih hidratov in imajo nizek glikemični indeks. Lesni pepel z razgrajevanjem celičnih sten koruze sprosti pomembne aminokisline, ki jih telo lahko absorbira. Zdravi učinki zajtrka se ne končajo pri tortilji. 

Morda vas bo zanimalo: 

Črn fižol pa vsebuje iste antioksidante, ki jih najdemo tudi v borovnicah in pomagajo pri čiščenju debelega črevesja, znižujejo krvni tlak, uravnavajo inzulin ter vsebujejo folate, kot sta kalij in vitamini B. Skupaj z rižem so to vse aminokisline, ki jih telo potrebuje za preživetje. 

Zdravilne lastnosti najdemo tudi v kavi

A ne kar v vsaki, tu gre za lokalno kavo, ki jo pijejo prebivalci Nicoye. Bolj kot kava je to nekakšen zvarek, narejen iz njihove lokalne sorte fižola in "grahovih jagod", ki pospeši presnovo in zagotovi več antioksidantov ter kofeina. 

Poznajo tudi začimbo podobno solati, ki jo pripravljajo skupaj z okisanim korenjem in pekočimi paprikami, kar je odličen probiotičen dodatek zajtrku. 

Čeprav si takšnega zajtrka verjetno ne boste pripravili, je veliko bolje, da pojeste npr. ovsene kosmiče s sadjem ali kaj podobnega, kot rogljiček iz pekarne, ali da zajtrk popolnoma preskočite. 

 
Bonus video: Spoznajte Slovenko, ki je obiskala že preko 1400 slovenskih jezer

Novo na Metroplay: Dedek Mraz opozarja: "Starši, ne delite otrok na pridne in poredne!"