Kako pospešiti metabolizem in shujšati (brez jo-jo učinka)? 9 živil in 4 nasveti za popolno telo

5. 12. 2023
Deli
Da bi prebudili svoj speči metabolizem in da bi se vam prizadevanja za hujšanje končno obrestovala, uporabite te male trike in poskrbite, da bo vaš metabolizem deloval še bolj učinkovito. (foto: Profimedia)
Profimedia

Da bi prebudili svoj speči metabolizem in da bi se vam prizadevanja za hujšanje končno obrestovala, uporabite te male trike in poskrbite, da bo vaš metabolizem deloval še bolj učinkovito.

Presnova je biokemični proces v celicah, pri katerem se hrana pretvarja v energijo in je zelo pomembna, če se želite znebiti odvečnih kilogramov.

Številne raziskave so pokazale, da sta počasen metabolizem in slaba prebava med glavnimi dejavniki, zakaj nekateri kljub zmanjšani prehrani in telesni aktivnosti ne morejo shujšati ali pa se kilogrami takoj po dieti povrnejo.

Zato je lahko, ko vam nekdo reče, da se počuti, kot da se »zredi tudi po kozarcu vode« ali »zredi iz zraka«, nekaj smisla – kljub vsemu trudu njegov metabolizem ovira proces hujšanja.

Kako pospešiti metabolizem na naraven način, s prehrano?

Za uspešno hujšanje brez jo-jo učinka je torej treba pospešiti metabolizem, to pa lahko dosežemo z upoštevanjem nekaj preprostih nasvetov in dodajanjem določenih živil na jedilnik.

Nasveti za pospešitev metabolizma:

  • Jejte 5-6 krat na dan, tako da je glikemija ves dan relativno stabilna
  • Ne izpuščajte zajtrka, saj so raziskave pokazale, da imajo ljudje, ki ne zajtrkujejo, petkrat večjo verjetnost, da bodo debeli.
  • Pijte čim več vode, saj je vključena v vse biokemične procese v telesu, vključno s presnovo
  • Izogibajte se rigoroznim dietam, saj stradanje upočasni presnovo
Vaš tihi junak proti oljnim madežem: skoraj gotovo ga imate v kuhinji

Hrana za pospešitev metabolizma

Dietetik Ali Bolman je za ameriško medicinsko platformo UnityPoint Health sestavil seznam živil, ki dokazano pomagajo pri pospeševanju metabolizma, torej zdravem hujšanju. Mnogi med njimi so bogati z vlakninami in beljakovinami, zaradi česar bo občutek sitosti trajal dlje, torej ne boste imeli tako pogosto nenadnih napadov lakote.

Ne pozabite pa, da je pospešitev metabolizma le majhen del uganke za uspešno hujšanje.

Ribe in školjke

Zakaj pomaga? Losos, tuna, sardine in skuša so bogati z omega-3 maščobnimi kislinami in beljakovinami, pri prebavljanju beljakovin pa telo porabi nekoliko več kalorij kot pri prebavljanju maščob in ogljikovih hidratov.

Nasvet: Ameriško združenje za srce priporoča mastne ribe vsaj dvakrat na teden, tisti, ki rib ne marajo, pa jemljejo prehranske dodatke z maščobnimi kislinami omega-3 ali ribje olje.

Stročnice

Zakaj pomagajo? Stročnice so znane po visoki vsebnosti beljakovin, zato je treba čim pogosteje uživati ​​fižol, čičeriko, stročji fižol, grah, lečo in druge stročnice.

Namig: pri uživanju juh s stročnicami bodite pozorni na vnos soli, saj lahko natrij negativno vpliva na zdravje srca in ožilja.

Profimedia

Pekoče paprike

Zakaj pomagajo? Takšne paprike vsebujejo kapsaicin, aktivno sestavino, ki jim daje pekoč okus in zvišuje notranjo temperaturo telesa. To začasno pomaga pri kurjenju kalorij.

Namig: jeste jih lahko pečene na žaru, polnjene, dušene, surove, ocvrte, za boljši okus in manj pekoče pa jih postrezite z omakami.

Pusto meso

Zakaj pomaga? Piščanec, puran in drugo pusto meso, bogato z beljakovinami, zahteva več energije za razgradnjo v telesu kot hrana, ki vsebuje več ogljikovih hidratov ali maščob. Zato porabi več kalorij.

Namig: odrežite vso vidno maščobo z mesa in perutnine, vključno s kožo. Takšno meso je najbolje peči, dušiti, kuhati in peči na žaru, cvrtju pa se poskušajte izogniti.

Mleko z nizko vsebnostjo maščob

Zakaj pomaga? Kalcij in vitamin D, ki ju najdemo v mleku, sta potrebna za izgradnjo goste mišične mase, ki je zelo pomembna za splošno zdravje.

Namig: zaužijte mleko z nizko vsebnostjo maščob tako, da večer prej vanj namočite ovsene kosmiče.

Brokoli

Zakaj pomaga? Kot član družine križnic je brokoli poln vode in vlaknin, odlična kombinacija za zaviranje apetita.

Namig: brokoli jejte pečen ali kuhan na pari. Uživamo ga lahko tudi surovega, z omako.

Ovseni kosmiči

Zakaj pomagajo? Ker je oves bogat z vlakninami, vam bo pomagal, da se boste vse jutro počutili siti in pomagal počasneje sproščati sladkor v krvni obtok.

Namig: ovsene kosmiče prejšnji večer namočite v vodi, mleku ali jogurtu, da lepo nabreknejo in so mehki, kašo pa naredite z jagodičevjem ali drugim sadjem, ki ima nizek glikemični indeks

Jagode

Zakaj pomagajo? Vse jagode so nizkokalorične in bogate z vlakninami ter zelo okusne, zato pomagajo zmanjšati apetit.

Namig: Najbolje jih je uživati ​​surove, kot prigrizek čez dan ali kot del zajtrka z ovsenimi kosmiči.

Profimedia

Mandlji

Zakaj pomagajo? Mandlji so polni zdravih maščob, vlaknin in beljakovin, kombinacija, ki zavira lakoto.

Namig: pest mandljev pojejte kot prigrizek med obroki ali jih nasekljajte v solato.

Preberite še: Sivi lasje: 5 razlogov, zakaj nekaterim ljudem lasje prezgodaj osivijo

Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"