Vse bolj se zdi, da se je življenjski tempo v primerjavi z nekaj desetletji nazaj, drastično spremenil predvsem v hitri in nenehno spreminjajoči se dinamiki vsakdanjika.
Ob tem ne gre spregledati vpliva, ki ga pušča hiter in stresen tempo na fizično in duševno telo. Posledice se pogosto kažejo po povečani izgorelosti, depresiji, tesnobi, pomanjkanju energije in drugih fizičnih ter psihičnih posledicah.
Ljudje smo si med seboj sicer različni, prav tako tudi naše doživljanje različnih stresnih okoliščin, ki jih nekateri lažje prebrodijo kot drugi, toda dolgotrajna izpostavljenost stresu ima tako rekoč lahko vpliv na slehernega posameznika.
Kot pravi psihologinja Dr. Lalitaa Suglani, je doživljanje stresa in tesnobe v manjši meri obvladljivo, toda kronični stres se prej kot slej prične odražati tudi na telesu na različne načine. Med drugim se to kaže tudi kot preobremenjenost in čustvena izčrpanost.
Ne spreglejte:
- Dobro poglejte: Teh šest stvari vam dlani, nohti in roke lahko povedo o vašem zdravju!
- Vas pogosto zebe? To vam morda sporoča telo
- Ko pojeste banano, nikar NE naredite TEGA! (lahko škoduje zdravju)
Pokazatelji telesa, ki kažejo na preobremenjenost in čustveno izčrpanost
Nenehni glavoboli
Med pokazatelji napetosti, ki se dogajajo v telesu so glavoboli, ki so večkrat posledica stresnih situacij in dogodkov, med katerimi so lahko kronični stres, depresija in tesnoba. Ob tem se pojavi napetost, ki skrči mišice vratnega predela in lasišča, ter sproži glavobol.
Bolečine v prsih in na različnih predelih telesa
Ob kroničnem stresu in stanju, ko je telo v fazi bega ali boja, pričnejo možgani proizvajati hormona kortizol in adrenalin po telesu, kar lahko povzroči zadihanost in bolečine na prsnem predelu. Telo neravnovesja, kot so čustvene bolečine in izčrpanost nakazuje tudi z mišično napetostjo, glavoboli in bolečino na različnih drugih telesnih predelih.
Neprestana utrujenost
Konstantna utrujenost, ki je v praksi poznana kot, da se ne morete dovolj odpočiti, pa četudi dovolj spite, je sicer lahko posledica različnih hormonskih neravnovesij, prehrane in stresnih dejavnikov. Lahko pa je tudi eden izmed znakov dolgotrajne čustvene preobremenjenosti, težine in pomanjkanja motivacije v življenju.
Moten in nekvaliteten spanec
Večkrat je ob nenehno delujočem umu prisotna tudi težava s spanjem, saj tudi pred spanjem premleva različne možne scenarije. Težava se lahko pojavlja tudi, ko oseba že zaspi, saj se lahko ponoči večkrat zbuja iz spanca. Nekvaliteten spanec nima le vpliva na splošno slabše počutje, temveč ponoči sproža nastanek stresnega hormona kortizola, kar še dodatno zmoti spanec.
Spremenjen apetit in prebava
Preobremenjenost telesa se v fizičnem vidiku pokaže tudi v motenem delovanju prebave, kar se posledično kaže kot morebitne prebavne motnje, bolečine v trebuhu, zgaga, slabost, zaprtje ali driska. Ne gre pa zanemariti tudi spremenjenega apetita osebe, kar lahko deluje v dve skrajnosti. V pomanjkanje apetita ali pa prenajedanje, predvsem s specifično hrano kot je na primer sladka hrana.
Nemiren um, težavna koncentracija in pozabljanje
Oseba, ki je čustveno izčrpana, se pogosto težko skoncentrira, saj ima konstantno begajoče misli. Težko se osredotoči na delo ali druga področja svojega življenja. Ob tem se večkrat pojavi še en znak in sicer pozabljivost, pa četudi so to povsem vsakdanje stvari.
- Preberite še: Sol, limona in poper so vsestransko uporabni: z njimi lahko lajšate te zdravstvene težave
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?