Te navade vodijo v slabo samopodobo in verjetno imate najmanj eno

24. 6. 2023
Deli
Te navade vodijo v slabo samopodobo in verjetno imate najmanj eno (foto: Profimedia)
Profimedia

Najprej morate razumeti, kaj povzroča vašo slabo samopodobo, da boste lahko ukrepali in jo končno izboljšali. 

Kakšno prepričanje imate o sebi in kako bi se predstavili? Bi izpostavili svoje močne plati in dosežke, ali vedno najprej omenite svoje napake in pomanjkljivosti? Če se spopadate s slabo samopodobo, preverite, kaj jo lahko povzroča. 

Verjetno ste se ujeli v spodnje mentalne navade, zaradi katerih se počutite slabo v svoji koži: 

Niste si oprostili napak iz preteklosti

Vsi delamo napake in normalno je, da se zaradi tega počutimo slabo. Samo pomislite: včasih naredite napako pri preprostih opravilih, in si jo očitate. Ali rečete kaj neprijetnega bližnji osebi, za kar vas je kasneje sram. Mogoče ste razočarali sami sebe, ko niste opravili kakšnega izpita ali niste dobili nove službe. 

Dobro je razmisliti o napakah in jih analizirati, da jih lahko v prihodnje popravite. Nenehno razmišljanje o napaki pa vam ne bo prineslo nič dobrega, poleg tega si morate večkrat ponoviti, da na preteklost ne morate vplivati. 

Skrbi vas za prihodnost

Skrb za prihodnost se zdi nekaj normalnega, saj boste tako pripravljeni na vse, kajne? Pravzaprav je škodljivo tako za čustveno stanje kot za samopodobo. 

Razumeti morate razliko: 

Načrtovanje, kaj boste naredili v scenarijih, ki se lahko dejansko zgodijo, je popolnoma nekaj drugega kot premlevanje nerealističnih situacij, ki bi se lahko zgodile v prihodnosti, vendar veste, da je to malo verjetno. 

Naša domišljija je močno orodje, ki pa ga lahko, tako kot vse ostalo, uporabite tudi za slabe stvari, npr. za kvarjenje samopodobe. 

Mislite na pretekle boleče dogodke

Ko se zgodi kaj hudega bližnji osebi ali vam, je logično, da velikokrat pomislite na to, tudi ko tega ne želite. Kot omenjeno že prej, pa ni zdravo nenehno premišljevati o določeni bolečini, ki ste jo doživeli nekoč (tako kot ni dobro stalno omenjati pretekle napake). 

Kaj se lahko zgodi, če imate to navado? 

Lahko postanete zagrenjeni, kronično jezni in zamerljivi - do sebe ali do koga, za kogar menite, da je kriv. Težko se boste v življenju premaknili naprej, npr. iz razmerja, v katerem niste srečni. In nenazadnje, slabo bo vplivalo na samopodobo. 

Obsojate se za to, kar čutite

Prepričujete se, da ni normlano, kar čutite in sčasoma si začnete verjeti. Si na primer kdaj rečete, da ste šibki, ko čutite žalost? Ali se obtožujete, da pretiravate, ko čutite tremo pred javnim nastopom, razgovorom ali sestankom? Se obsojate, ker postanete včasih jezni? 

Vsi našteti občutki so nekaj normalnega, kar občuti velika večina. Če se neprestano obsojate, kvarite svojo samopodobo in si ne dovolite čutiti. 

Kaj storiti, če menite, da ste v toksičnem razmerju?

Dlje časa boste ostali v toksičnem razmerju, težje ga boste zapustili. Celotna dinamika toksičnega razmerja pa se bo prej kot slej pričela negativno odražati na vašem duševnem zdravju, osebnih odnosih in delu.

Opolnomočite se za postavljanje meja tako, da se vprašate: »Zakaj bi nekdo, ki pravi, da mu je mar zame, počel boleče stvari?« Toksični ljudje stopnjujejo svoje nezdravo vedenje, če menijo, da začenjajo izgubljati nadzor nad vami. Zato je priporočljivo, da preden greste iz tovrstnega razmerja, ustvarite podporni sistem prijateljev, družine ali strokovnjakov, kar bo pomagalo varno zapustiti razmerje in najti novo pot. 

Morda vas bo zanimalo tudi:

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek