Poletje je v polnem razmahu in s tem vroči dnevi, ki kar kličejo po osvežitvi.
V poletni sezoni pa se dodobra ogrejejo tudi avtomobili, ob čemer se je dobro zavedati, da ob vročini nekaterih stvari ni primerno puščati v avtomobilu.
Med prvimi stvarmi, ki jih ni dobro pustiti v avtomobilu ob vročini, je seveda hrana. Pri tem gre za hrano vse vrste, ne le za hitro pokvarljivo hrano. V avtu ne puščajte niti konzervirane hrane ali hrane za živali. Toda ni le hrana tista, ki jo ob vročini čim prej pospravite iz avta.
Ne spreglejte:
- Kaj jesti poleti? Preverite, katera živila hladijo telo
- Vsak dan si privoščite ta sadež: ščiti pred rakom, topi maščobo in blagodejno vpliva na prebavo
Katere so stvari, ki jih v vročini ni priporočljivo pustiti v avtu?
1. Plastične plastenke
V vročem avtomobilu ne puščajte predolgo plastičnih steklenic za vodo in podobne plastične posode. Plastika, ki je bila namreč izpostavljena ekstremnim temperaturam, lahko sprosti nevarne snovi kot je bisfenol A (BPA) kemikalijo, ki se nahaja v plastiki. Ta se posledično sprosti v tekočino, ki se nahaja v plastični steklenici. Če je plastična steklenica z vodo nekaj časa ležala v vročem avtomobilu jo torej raje zavrzite v smeti.
2. Elektronika
Visoke temperature težko prenaša tudi različna elektronika, med katero so mobilni telefoni, prenosni računalniki, fotoaparati in podobno. Tovrstna elektronika se lahko poškoduje, če jo več ur pustite ležati v žgočem avtomobilu. Posledično se lahko pregrejejo ali počijo baterije in podobne nepotrebne nevšečnosti.
3. Aerosolne pločevinke
Aerosolne pločevinke v katerih se shranjujejo nekateri deodoranti, razpršila, laki in barve v spreju ter podobno, imajo oznako, da so shranjene v primernih pogojih, ki ne smejo presegati 49 stopinj celzija. Avto se nekaj časa na poletni vročini lahko dodobra segreje in če se stopinje tako drastično povečajo, lahko aerosolne pločevinke počijo in med drugim ne le poškodujejo avtomobila, temveč tudi sprostijo nevarne kemikalije v zrak.
4. Zdravila
V vročem avtu prav tako ne puščajte kakršnih koli zdravil. Veliko zdravil se lahko spremeni in ni več uporabno zaradi prevelikih odstopanj v temperaturi kot sta vročina ali mraz.
5. Vžigalniki
Tudi vžigalniki niso primerni za shrambo v vročem avtomobilu. Zaradi narave vnetljivega materiala iz katerega so izdelani se lahko razširijo in eksplodirajo, kar lahko v ekstremnih primerih povzroči nevarnost požara. Čeprav morajo biti za to izpolnjeni drastični pogoji, pa jih vendarle še zlasti v poletnih mesecih, raje hranite kje drugje kot v avtomobilu.
Vir: vecernji.hr
Preberite še:
- Opeklo jo je sonce, težavo pa je rešila v 30 minutah s to preprosto sestavino (ni jogurt)
- Če imate radi Dolomite, vas bo zagotovo očarala ta cenovno ugodnejša lokacija, kjer je manj gneče
Novo na Metroplay: "Izzivov ne bomo mogli uspešno razreševati, če bomo čakali na tretje življenjsko obdobje"