Ali jemljete antibiotike? Presenečeni boste, katere vrste hrane in pijače takrat ne smete uživati

27. 10. 2023
Deli

Antibiotike je treba jemati ob točno določenem času, saj je učinek enega odmerka časovno omejen in mora obstajati kontinuiteta koncentracije zdravila v telesu, da je učinkovito, svetujejo zdravniki.

 Nekatere sestavine grenivke v jetrih razgradijo jetrni encimi, tako kot antibiotiki, zato pri razgradnji tekmujejo z istimi encimi kot antibiotik. V tem primeru se antibiotik ne more pravočasno razgraditi in izločiti, kar (ob priporočenem rednem jemanju in zmanjšani razgradnji) kopiči količino zdravila v telesu do toksičnih vrednosti, kar ima lahko škodljive posledice, je pojasnila Branislava Čilić, dr.med., spec.družinske medicine za spletno stran N1.

Preberite še:  Znanstveniki pravijo, da je pravo zaporedje obrokov kot mini Ozempic: Najprej pojejte solato!

Kalcija in magnezija ni pametno jemati

"Znano je, da kalcij iz mleka, mlečnih izdelkov in hrane, ki vsebuje kalcij, ter zdravil, ki jih uporabljamo pri zdravljenju osteoporoze, zmanjša resorpcijo antibiotikov v črevesju, še posebej to velja za kinolonsko in tetraciklinsko skupino antibiotikov." 

"V tem primeru ni dosežen terapevtski odmerek zdravila v telesu, ki bi zadostoval za boj proti bakterijskim patogenom. Temu se lahko izognemo tako, da zdravilo vzamemo dve uri po zaužitju hrane, bogate s kalcijem,« je pojasnila in dodala, da ima podoben učinek tudi hrana s kislim okusom, pa tudi hrana, bogata z vlakninami.

Pravi, da lahko jemanje magnezija v kombinaciji z antibiotikom zmanjša absorpcijo zdravila in tako postane manj učinkovito v boju z boleznijo. Dobro ga je vzeti dve uri pred ali po antibiotikih, nikoli ob istem času.

Prav tako se je treba izogibati alkoholu

"Ne vpliva negativno na vse antibiotike, ni pa priporočljivo v kombinaciji z nobeno skupino zdravil, tudi z antibiotiki. Še posebej ne pri antibiotiku metronidazolu, ki lahko povzroči hipoglikemijo, slabost, bruhanje, težave z dihanjem, pa tudi druge psihične težave, zmedenost, zmedenost,« opozarja dr. Čilić.

Nekatere sestavine grenivke v jetrih razgradijo jetrni encimi, tako kot antibiotiki, zato pri razgradnji tekmujejo z istimi encimi kot antibiotik.

Nekatere sestavine grenivke v jetrih razgradijo jetrni encimi, tako kot antibiotiki, zato pri razgradnji tekmujejo z istimi encimi kot antibiotik.

Profimedia

Priporočilo, kaj jemati z antibiotiki

»Pri bolnikih na terapiji z martefarinom morate uživati hrano, bogato z vitaminom K, saj antibiotik v črevesju uniči bakterije, ki proizvajajo vitamin K. Pri antikoagulantnem zdravljenju je pomembno, da se učinek martefarina ne poveča, kar povzroči neželene krvavitve, « pravi zdravnica.

Probiotiki

Poleg antibiotikov je treba jemati tudi probiotike za obnovo črevesne flore, na katero antibiotiki negativno vplivajo, saj poleg slabih bakterij uničujejo tudi dobre. Antibiotiki ustavijo razmnoževanje oziroma uničijo bakterije, vendar tako tiste slabe, ki povzročajo bolezni, kot tiste dobre, ki se nahajajo v črevesju in sestavljajo mikrobioto našega telesa.

Njihovo zmanjšanje lahko povzroči porušeno ravnovesje črevesne flore in povzroči drisko ter razrast drugih patogenov, kot so virusi in glivice. Tu pomagajo probiotiki, ki vzpostavljajo ravnovesje črevesne flore. To so lakto- in bifidobakterije, ki jih lahko uživamo v obliki mlečnih kultur ali tablet.

Tudi antibiotike je treba jemati z dovolj tekočine (približno 2 dcl), najboljša izbira pa je voda. 

Antibiotik je treba jemati ob točno določenem času, saj je učinek enega odmerka časovno omejen in mora obstajati kontinuiteta koncentracije zdravila v telesu, da je učinkovito. V zadnjem času se farmacevtska industrija trudi zmanjšati število zaužitih zdravil čez dan, da bi tako ohranili sodelovanje bolnika in tudi učinkovitost zdravljenja. 

Morda vas bo zanimal tudi ta pogovor, ki ga vodi Borut Pahor

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek