Vam peša sluh? To se ne dogaja samo starejšim! (preverite znake)

26. 7. 2023
Deli
Vam peša sluh? To se ne dogaja samo starejšim! (preverite znake) (foto: Profimedia)
Profimedia

Ste opazili, da včasih ne slišite kakšne besede, ali se vam zdi, da slišite veliko slabše kot nekoč? 

Pešanje sluha nikakor ni težava, ki bi prizadela le starejše, pač pa se ob vseh zvokih, ki smo jih deležni v vsakdanjiku, pojavi tudi pri mlajših osebah. Žal so že veliko mlajši izpostavljeni tveganju za naglušnost, saj so nenehno v stiku s pametnimi telefoni ter drugimi predvajalniki zvoka. Se vam zdi, da slišite kaj slabše? 

Kaj lahko naredite za začetek?

Zmanjšajte glasnost na televiziji, telefonu ali slušalkah, ki jih imate pravkar v ušesih. Potem pa preverite, ali pri sebi opazite katerega od naslednjih znakov:

Slišite zvok tudi v tišini? 

Obdajte se s popolno tišino in prisluhnite. Vam v ušesih zvoni ali brenči? Ni prisotno nenehno, ampak pride in gre. To je eden od najbolj zgodnjih pokazateljev, da s sluhom ni vse vredu. Če zvonjenje postane glasnejše in je vedno prisotno, gre lahko za poškodbo živcev v ušesu. Posvetujte se z zdravnikom

Vedno pa lahko pri poslušanju glasbe naredite preizkus: če jo ustavite in v ušesih slišite brenčanje, je preglasna. Posebej pozorni bodite na glasnost, kadar imate slušalke. 

Pogosto se spotaknete

Se velikokrat spotaknete, vas zanese, skoraj padete? Težave z ravnotežjem lahko med drugim nakazujejo na težave s sluhom, čeprav se na prvi pogled ne zdi logično. Vendar, ko se trudite slišati vsako besedo, možgani manj pozornosti namenijo drugim stvarem, tudi ravnotežju. 

Če se poškodujejo notranji ušesni kanali, ne morejo več učinkovito pošiljati možganom, naj pomagajo pri ravnotežju. 

Začeli ste pozabljati

Pozabljanje je lahko znak marsičesa, tudi slabšanja sluha. Veliko spominov namreč temelji ravno na sluhu, zato boste težko ustvarili spomin o tem, kar ne slišite. Če je sluh okvarjen, možgani še več energije usmerijo v obdelavo zvoka, zaradi tega pa trpi spomin in mišljenje. 

V starejših letih je lahko izguba sluha tudi pokazatelj upadanja duševnega zdravja, saj so ljudje posledično izolirani in brez prave družbe. 

Ne prenašate glasnih zvokov

Glasni zvoki, ko ste npr. na koncertu, pripelje vlak ali kaj drugega, je lahko moteče, ne sme pa biti boleče. Če je, imate morda težave s sluhom. Uho ne duši več zelo glasnih zvokov, zato se pojavi bolečina. Čutili boste ostro ali topo bolečino, ki bo težko opisljiva. 

Svoj sluh boste najbolj zanesljivo preverili z zdravniškim testom. 

Viri: n1info.hr, Healthy

Prisluhnite aktivni podkastu! 

V epizodi Aktivni podkasta je z nami Alenka Košir, nekdanja ritmična gimnastičarka, manekenka, profesorica športne vzgoje in trenerka. S svojim znanjem je zasnovala posebne vadbe VIIT, številne praktične nasvete za boljše zdravje in počutje pa deli tudi na svojih družbenih omrežjih.

Epizodi prisluhnite tukaj:

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek