Napihnjenost povzroča mnogo nevšečnosti, vendar se ji lahko izognete po naravni poti. Preverite, kaj lahko pomaga.
Voda
Če pijete premalo vode, se potrudite in si le privoščite kakšen kozarec več na dan. Če je namreč v telesu premalo tekočine, črevo iz prebavne kaše povleče več vode, kar otežuje iztrebljanje. Posledično imate vi občutek tiščanja v trebuhu.
Ingver
V zadnjih nekaj letih vse več raziskav odkriva dobrodejne lastnosti ingverja oz. njegovih sestavin. Je antioksidant, deluje protivnetno, v pomoč je pri slabosti ... Izboljša cirkulacijo in blaži težave s prebavo.
Dodajte polovico čajne žličke ingverja v skodelico vroče vode za pomirjujoč čaj.
Kalij
Hrana, ki je bogat vir kalija, blagodejno vpliva na prebavo. Kalij ima med drugim pomembno vlogo pri delovanju mišic oz. pri krčenju mišice in zato tudi pri prebavi. Hkrati pa poskrbi, da telo ne zadržuje dodatne količine natrija in vode, ki povzročata napihnjenost. Držite se svežega sadja in zelenjave kot so banane, avokado, listnata zelenjava in pomaranče.
Vlaknine
Napihnjenost je lahko tudi posledica zaprtja. Zato na jedilnik uvrstite hrano, bogato z balastnimi snovmi in vlakninami, ki prispevajo k normalnemu delovanju črevesja.
Žitarice, semena, oreščki, sadje, zelenjava, fižol in druge stročnice. Vendar v zmernih količinah.
Magnezij
Magnezij odpravlja napihnjenost z nevtralizacijo želodčne kisline (zato je tudi pogosto sestavina sredstev proti zgagi in želodčnih težavah), ki lahko povzroči prebavne motnje. Pomaga tudi sprostiti črevesne stene, ki onemogočajo sproščanje plinov in preprečujejo zadrževanje vode v telesu. Bogat vir magnezija so banane, ribe, kvinoja, zelena listnata zelenjava in žitarice.
Omega-3 maščobne kisline
Tu boste na svoj račun prišli oboževalci morske hrane. Omega-3 maščobne kisline zmanjšujejo napenjanje in vnetja v prebavnem traktu.
Preberite tudi:
- Metoda, s katero ustavite glavobol v nekaj minutah (brez tablet)
- Ali prepoznate znake zakisanosti
- Ali je podaljšano spanje med vikendom škodljivo?