Kako pogosto bi se morali tehtati in ob katerem času v dnevu je to najbolje storiti?

16. 12. 2023
Deli
Kako pogosto bi se morali tehtati in ob katerem času v dnevu je to najbolje storiti? (foto: Profimedia)
Profimedia

Zagotovo ste se že kdaj vprašali, kdaj se je najboljše tehtati in kako pogosto bi morali to početi. Preverite vse, kar morate o tem vedeti.

Mnogi strokovnjaki danes pravijo, da je za večino zdravih ljudi telesna teža le številka, ki ne pove veliko o našem zdravju. Vseeno pa nam lahko ravno telesna teža pokaže, kako se naše telo spreminja: morda izgubljamo maščobo ali pridobivamo mišice, kar je lahko pomemben podatek. Kako pa sploh izgleda pravilno tehtanje?

Kako pogosto bi se morali tehtati?

"Čeprav velja, da je dnevno tehtanje lahko učinkovito, se pogostost tehtanja razlikuje od osebe do osebe. V splošnem pa je dovolj, če se tehtamo že enkrat tedensko," pravi dr. Angela Fals, strokovnjakinja za debelost.

S tehtanjem enkrat tedensko se strinja tudi dietetičarka Maxine Smith. "Določite dan v tednu, denimo petek, in se vedno stehtajte na tisti dan. Tako boste dobili jasen vpogled v spreminjanje svojega telesa," je povedala za portal The Healthy.

Bolj, kot pogostost tehtanja, je pomembna doslednost. Če se boste tehtali redno, boste najlažje opazili morebitne spremembe na svojemu telesu.

Ne spreglejte:

Kdaj v dnevu se je najboljše tehtati?

Za učinkovito spremljanje telesne teže dr. Fals priporoča, da se stehtate zjutraj po opravljeni potrebi in pred jedjo ali pitjem. Dobro je, da vedno uporabite isto tehtnico. Tak pristop vam nudi najbolj natančno sliko vašega napredka.

Je tehtanje otrok smiselno?

Strokovnjakinja dr. Fals odsvetuje redno tehtanje otrok, saj bi lahko prevelika osredotočenost na številko privedla do nezdravega odnosa do telesa in težav s samopodobo. Seveda pa je tudi pri otrocih pomembno, da imajo ustrezen življenjski slog, ki zagotavlja tudi zdravo telesno težo.

Zakaj pride do nihanja telesne teže?

Če ste se kdaj tehtali dnevno, dr. Fals pravi, da ni presenetljivo, če vam je to povzročilo stres ali negativno vplivalo na vaše razpoloženje. Dnevna teža se lahko spreminja zaradi naravnih dejavnikov, kot so zastajanje vode in hormonske spremembe. "Normalno je opaziti razliko tudi za nekaj kilogramov iz dneva v dan," pravi.

Seveda pa je pri spreminjanju življenjskega sloga bolj kot teža pomembno osredotočanje na splošne zdravstvene cilje in počutje. Če je vaš cilj jesti bolj zdravo, se denimo lahko osredotočite, koliko zelenjave in sadja dnevno zaužijete. Če želite okrepiti svoje mišice, spremljajte, koliko ponovitev vaj lahko naredite vsak teden. S takšnimi cilji boste okrepili svoje telo in resnično pripomogli k kakovosti življenja.

Vir: n1info.hr

 

Bonus video: Kako tudi v času praznikov poskrbeti za uravnotežene obroke?

Novo na Metroplay:  Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec