Imate povišano raven kortizola? Pozorneje poglejte svoje telo!

28. 10. 2023
Deli
Imate povišano raven kortizola? Pozorneje poglejte svoje telo! (foto: Profimedia)
Profimedia

O povišanem nivoju kortizola v telesu vas bo opozorilo telo, če prepoznate simptome, ki kažejo na to. Veste, na kaj bi morali biti pozorni?

Za kortizol ste zagotovo že slišali, saj je zadolžen za številne funkcije, med drugih uravnava krvni sladkor, skrbi za pravilno delovanje imunskega sistema, nadzira krvni tlak, skrbi za odziv telesa na stres ... Hormon kortizol nastaja v nadledvičnih žlezah, raven le-tega v telesu pa lahko povečajo različni dejavniki: stres, nekatera zdravila, motnje hipofize in nadledvične žleze ... Kadar raven kortizola dlje časa ostane previsoka, se lahko razvije Cushingov sindrom, ki je sicer precej redko stanje. 

Kako boste vedeli, da imate povišano raven kortizola v telesu? 

Povečanje teže

Ena od nalog hormona kortizola je skrb za delovanje metabolizma, zato se ob povišani ravni pojavijo težave in lahko začnete jesti večje porcije ali se prenajedati. Ljudje s povišanim kortizolom v telesu imajo upočasnjeno presnovo, zato se zlahka spremenijo, čeprav njihove prehranske navade niso pretirano drugačne in niso uvedli večjih sprememb. Zaradi prej omenjenega povečanja apetita lahko razvijete navado čustvenega hranjenja, kar pomeni, da se boste k hrani zatekli ob vsaki stresni situaciji in običajno to niso zdravi obroki in prigrizki. 

Povečanje teže iz navidez neznanega razloga lahko torej nakazuje na težave s kortizolom. 

Težave s kožo in lasmi

Kortizol je steroidni hormon, ki ga proizvaja nadledvična žleza. Preveč tega hormona lahko tanjša in oslabi kožo, zato boste npr. prej opazili modrice. Če ste kdaj uporabili mazilo, ki je vsebovalo steroide, vam je strokovnjak svetoval, da je ne uporabljajte predolgo, saj lahko stanjšate kožo na določenih predelih. Povišana raven kortizola pri zgoraj omenjenem Cushingovem sindromu lahko povzroči povečano rast las in dlačic, kar prizadane predel obraza in vratu. Po drugi strani pa lahko zmoti naravno rast las, zato posameznik izkusi povečano izpadanje ali celo plešavost, kar lahko prizadane tudi ženske. 

Mentalne spremembe

Ste že izkusili anksioznost, depresijo ali večja nihanja v razpoloženju? Ne, niste osamljeni, mnogo ljudi doživi te težave ravno zaradi povišanega kortizola, čeprav strokovnjaki še niso prepričani, kakšna je povezava med enim in drugim. Možno je, da kortizol direktno vpliva na spremembe v možganih, ki privedejo do anksioznosti, depresije in celo nespečnosti. Če niste našli vzroka vaših težav s počutjem, je vredno preveriti tudi raven kortizola. V vsakem primeru se oglasite pri strokovnjakih, ki vam bodo pomagali odpraviti težave. 

Utrujenost in občutek šibkosti

Če je v vašem telesu povišana raven kortizola, se boste brez pravega razloga počutili bolj utrujeno kot običajno, lahko občutite šibkost v določenih mišicah. Dolgoročno lahko povišana raven tega hormona povzroči mišično atrofijo, oslabi ramena, boke, stegna ... V splošnem bo premikanje precej oteženo in kljub zadostni količini spanca ne boste našli energije čez dan. 

Utrujenost se lahko pokaže tudi pri možganih, zato boste "mentalno utrujeni". Težko se boste zbrali in reševali preproste probleme, miselne naloge bodo za vas velik izziv, sprejemali boste slabše odločitve, lahko vas začnejo obhajati depresivne misli ... 

Vpliv na reproduktivne organe

Vse skupaj gre celo tako daleč, da povišana raven kortizola vpliva na normalno delovanje mod in jajčnikov. Dolgoročno se lahko poveča tveganje za neplodnost ali težave z zanositvijo, kar se zgodi pri obeh spolih. 

Pri moških se pojavijo težave z erektilno disfunkcijo, manj semenčic in zato manj možnosti za oploditev in v splošnem manjši spolni nagon, kar dodatno zmanjša možnosti za načrtovanje družine. 

Pri ženskah gre za moteno delovanje jajčnikov, kar prav tako oteži zanositev. V vsakem primeru se odpravite k zdravniku, saj težava zahteva strokoven pristop. 

Kaj pa, če je kortizol prenizek?

Tako, kot ni dobro, če imate v telesu visoko raven kortizola, je lahko tudi prenizka raven tega hormona škodljiva in povzroči težave.

Pomanjkanje kortizola lahko povzroči stanje, imenovano Addisonova bolezen, za katero so značilni utrujenost, izguba teže, nizek krvni tlak in nihanje razpoloženja. 

Tukaj je nekaj vidnih pogostih simptomov pomanjkanja kortizola:
  • Utrujenost in splošna šibkost, težave pri ohranjanju ustrezne ravni energije;
  • Izguba teže, težave pri pridobivanju teže;
  • Nizek krvni tlak, ki lahko povzroči omotico in šibkost;
  • Spremembe razpoloženja in pojav anksioznosti, razdražljivosti in čustvene nestabilnosti;
  • Slabost in bruhanje;
  • Temnejša koža, zlasti na predelih, kot so roke, kolena, komolci in prsti.
Prisluhnite aktivni podkastu! 

Kineziologinji: "Če želimo poslušati svoje telo, ga moramo najprej res zelo dobro poznati"

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek