Četudi je sol vsestransko uporabna začimba, ki je nepogrešljiv del kulinarike, z njo ni priporočljivo pretiravati.
Prekomerna uporaba soli namreč lahko pripomore k številnih zdravstvenim nevšečnostim kot je povišan krvni tlak, težja koncentracija, in zatekanje telesa. To pa še ni vse.
Ne spreglejte:
Priljubljena začimba povečuje tveganje za nastanek raka na želodcu, kaže raziskava
Sodeč po raziskavi, ki je bila aprila 2024 objavljena v reviji Gastric Cancer so se znanstveniki dokopali do ugotovitev, da lahko sol kar za 40 odstotkov povečuje tveganje za nastanek raka na želodcu. V raziskavi je bilo ugotovljeno, da so sodelujoči, ki so hrani dodajali sol, imeli 41 odstotkov večje tveganje za raka na želodcu kot tisti, ki so sol jedem dodajali redko ali pa sploh ne.
To pa ni edina raziskava, ki je potrdila povezavo med pretirano uporabo soli in rakom na želodcu. Podobno so ugotovili tudi znanstveniki v študiji, ki je bila objavljena leta 2014 v reviji Advances in Nutrition and Cancer.
Dietetičarka Shruti K. Bhardwaj kot razlog, zakaj prekomerna uporaba soli lahko poveča tveganje za nastanek raka, izpostavlja interakcijo med soljo in želodčno sluznico. Prekomeren vnos soli lahko povzroči nastanek rakotvornih spojin kot so nitriti in N-nitrozo spojine, ki lahko sčasoma poškodujejo želodčno sluznico. Slednje posledično poveča verjetnost za nastanek rakavih celic.
Prekomerna uporaba soli vpliva tudi na neravnovesje v črevesju
Prekomerna uporaba soli vpliva na delovanje črevesja, ki se odraža na različne načine. Med drugim kot:
1. Porušena črevesna mikrobiota
Prekomeren vnos soli vpliva na neravnovesje črevesne mikrobiote, kar pomeni povečano število škodljivih črevesnih bakterij in manjše število koristnih. Neravnovesje črevesne mikrobiote poleg poslabšanja imunskega sistema, poslabša tudi delovanje prebave in poveča tveganja za težave med katerimi so vnetne črevesne bolezni in sindrom razdražljivega črevesja.
2. Želodčne razjede in hipertenzija
Bhardwajeva pravi, da lahko zaradi pretiravanja z uživanjem soli nastanejo tudi bolezni med katerimi sta, gastritis in peptični ulkus, ki jih spremljajo simptomi kot so napihnjenost, slabost in bolečine v trebuhu. Lahko se poveča tudi tveganje za razvoj hipertenzije, pri čemer se lahko poškodujejo žile po vsem telesu, tudi na področju prebavil.
Za konec ne pozabimo da je sol sicer pomemben del prehrane, saj vsebuje jod in številne minerale, ki so potrebni za nemoteno delovanje telesa in imunskega sistema. Z njo le ne pretiravajte. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), priporoča, da odrasli naj ne bi zaužili več kot 5 g soli na dan (kar je enako kot ena čajna žlička). Največ koristi pa je mogoče pridobiti predvsem od čim bolj čiste in naravne oblike soli, kot je nerafinirana morska sol.
Vir: healthshots.com
Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"