Utrujenost je zgolj eden od simptomov: zdravnica razkriva, kako prepoznati raka na ščitnici

27. 7. 2024
Deli
Med znaki, ki so pokazatelji nepravilnega delovanja ščitnice je pogost stalen občutek utrujenosti. (foto: Profimedia)
Profimedia

Ščitnica predstavlja endokrino žlezo v obliki metulja, ki leži na sprednjem delu vratu in poteka vzdolž sprednjega dela sapnika. 

Ena izmed njenih poglavitnih vlog je tvorjenje ščitničnih hormonov, ki imajo v telesu specifične naloge in vpliv na številne presnovne procese. Med njimi so presnova, rast, srčni utrip in spolne funkcije pri moškem in ženskem spolu. Prav tako vplivajo na raven glukoze v krvi, presnovo kalcija, telesno temperaturo in uspešno zanositev ter optimalno nosečnost.   

Ne spreglejte:

Kako prepoznati motnje delovanja ščitnice?

Endokrinologinja, dr. Snežana Polovina je na RTS kliniki spregovorila o temi ščitnice in razkrila nekaj simptomov, ki ponazarjajo njeno nepravilno delovanje. Kateri so najpogostejši?

Nenehna utrujenost, pozabljivost in kognitivne motnje

Med znaki, ki so pokazatelji nepravilnega delovanja ščitnice sta pogost občutek utrujenosti in počasno razmišljanje, čemur strokovnjakinja pripisuje premalo količino ščitničnih hormonov. Slednje upočasnjuje delovanje možganov in kognitivnega delovanja. Pogosto se pojavi pozabljivost.  

Prihaja mlaj v vodnarju: trem znamenjem se bo življenje popolnoma spremenilo

Nepravilnosti na koži, kopičenje maščobe in slaba prebava

Ob težavah s ščitnico se lahko pojavi tudi izsušenost kože, ker se zaradi zmanjšane cirkulacije zmanjša prekrvavitev kože. Med drugim so poglavitni simptomi kažejo kot upočasnitev številnih procesov.

Poleg upočasnjene prebave, se v telesu zadržuje več tekočine in kopiči se telesna maščobe. Pričnejo se nabirati maščobe v krvi, posledično se večkrat poveča holesterol. Upočasni se srčni utrip, spodnja meja krvnega tlaka se poveča, medtem, ko zgornja zniža.    

Ob težavah s ščitnico se lahko pojavi tudi izsušenost kože, ker se zaradi zmanjšane cirkulacije zmanjša prekrvavitev kože.

Ob težavah s ščitnico se lahko pojavi tudi izsušenost kože, ker se zaradi zmanjšane cirkulacije zmanjša prekrvavitev kože.

Shutterstock

Kateri so dejavniki tveganja za nastanek raka ščitnice?

Med dejavniki, ki predstavljajo tveganje za razvoj raka ščitnice so genetske mutacije, izpostavljenost sevanju in nizka raven joda. V ščitnici se lahko razvije več benignih (nerakavih) tvorb, med katerimi je lahko na primer povečanje ščitnice (golša), posledično je lahko žleza večja kot običajno. Ob tem se lahko pojavijo bulice ali izbokline. Golša sicer običajno ni smrtno nevarna in se ne razširi na druge dele telesa.  

Drugo benigno stanje, ki se lahko pojavi so vozli v ščitnici, ki nastanejo kot zatrdline oziroma vozli v ščitnici. V raka se lahko razvije približno 5 do 15 takšnih odstotkov primerov, medtem, ko se jih večina ne. Ob tem velja poudariti, da so nekatere tvorbe v ščitnici maligne (rakaste), kar pomeni, da lahko prerastejo v druga tkiva in se razširijo na druge dele telesa, poroča RTS Ordinacija.

V kolikor pri sebi zaznavate simptome, ki kažejo na nepravilno delujočo ščitnico, stanje preverite pri svojem zdravniku, ki vas bo po potrebi naročil na dodatne krvne teste, ki bodo podrobneje pokazali realno zdravstveno stanje ščitnice. 

Vir: kafe.rs

Preverite še: