Izvor fruktoze
Fruktoza je naravni sladkor, ki se nahaja v sadju in zelenjavi. Vendar pa sama prisotnost fruktoze v teh živilih običajno ni povezana z debelostjo ali povečanjem telesne teže, saj prehranska vlakna, bioaktivne spojine in esencialna hranila v svežem sadju zmanjšujejo učinke fruktoze na sitost in inzulinsko rezistenco. Posledično se sveže sadje šteje za pomemben del zdrave, uravnotežene prehrane za uravnavanje telesne teže.
Težave se začnejo, ko zaužijemo predelano sadje ali živila z dodano fruktozo, ki je pogosto v obliki visokofruktoznega koruznega sirupa. Ta poceni sladkor se nahaja v večini predelanih živil, kar pomeni, da več predelane hrane zaužijemo, večja je naša skupna poraba fruktoze.
Fruktoza ni prisotna samo v sladkih izdelkih, kot so gazirane pijače, sladkani sokovi, sladice in pecivo, temveč tudi v kruhu, instant juhah, pripravljenih jedeh ter številnih vrstah hitre hrane.
Povzročitelji pretvorbe glukoze v fruktozo
Fruktoza je tudi sestavina namiznega sladkorja ali saharoze, ki vsebuje glukozo in fruktozo. Poleg tega se v človeškem telesu fruktoza tvori iz glukoze in drugih ogljikovih hidratov. Telo lahko pretvori tudi glukozo v fruktozo po poliolni poti, ki jo sprožijo različni dejavniki, kot so sladkorna bolezen, diete z visokim glikemičnim indeksom ali visoko vsebnostjo ogljikovih hidratov, prekomerni vnos soli, nizka vsebnost vode, hrana bogata s purini ali stres. Ti dejavniki prispevajo k debelosti in drugim presnovnim stanjem, pri čemer alkohol le pospeši ta proces in spodbuja večjo proizvodnjo fruktoze.