Kardiolog razkriva: "Ljudje s temi navadami so na plaži najbolj izpostavljeni srčnemu infarktu in možganski kapi"

12. 7. 2024
Deli
Potop v ledeno vodo je veliko bolj nevaren, če je zunaj vroče, še zlasti, če ste bili predhodno nekaj časa izpostavljeni visokim temperaturam. (foto: Profimedia)
Profimedia

Poletje je v razcvetu in s tem tudi kopalna sezona, ob čemer si številni ljudje privoščijo skok v morje, bazen ali kakšno jezero. 

Čeprav je kopanje ena izmed najbolj priljubljenih osvežitev, pa je lahko nenaden skok v mrzlo vodo v določenih primerih usoden, razkriva kardiolog, dr. Nebojša Tasić. Izpostavil je tudi nevarnosti, ki jih lahko povzroči nenaden vstop v hladno vodo, če ste prej nekaj časa preživeli na visokih temperaturah.  

Ne spreglejte:

Kdaj je potrebna previdnost?  

Kardiolog pravi, da kljub temu, da je skok ali vstop v mrzlo vodo lahko mamljiv, vanjo ni priporočljivo kar nenadoma sunkovito skočiti, saj to lahko predstavlja šok za telo.  

»Poletje je, voda je zelo osvežujoča, ljudje hočejo plavati, vse je čisto normalno. Ampak, redkokdo spoštuje tisto, kar je najbolj pomembno. To je postopen vstop v vodo, da se telo navadi na temperaturo vode, tudi ko vstopa v toplo vodo,« pravi dr. Tasić in dodaja, da je potrebna še večja previdnost pri vstopu v mrzlo vodo. Po njegovih izkušnjah mnogi to sicer jemljejo nekoliko z rezervo, še zlasti, če so to naredili že neštetokrat in se radi kopajo v mrzli vodi.  

Prav tako omenja, da ni redkost, ko mu ljudje pravijo o tem, da so ob vstopu v mrzlo vodo nenadoma začutili drgetanje, povišano telesno temperaturo in celo aritmijo ali vrtoglavico. Glede tega pojasnjuje: »Nenaden vstop v mrzlo vodo povzroči na eni strani krč krvnih žil – to je prva reakcija telesa, ki je sprva pospešena, kasneje pa upočasnjena. Pospešen srčni utrip pa nastane kot posledica kopanja v mrzli vodi.«

Višje kot so zunanje temperature, bolj nevaren je lahko potop v hladno vodo  

Potop v ledeno vodo je veliko bolj nevaren, če je zunaj vroče, še zlasti, če ste predhodno bili nekaj časa izpostavljeni visokim temperaturam, saj se takrat posledično razširijo tudi krčne žile. »Samo telo je v eni zgodbi in kar naenkrat vstopite v hladno vodo in pri tem ne mislim na ledeno, temveč hladno,« poudarja dr. Tasić.  

Posebna previdnost je sicer potrebna tudi ob srčno-žilnih težavah. Ob tem pa kardiolog izpostavlja še eno rizično skupino in sicer mladostnike. »Ogroženi so tudi mladostniki, ki mislijo, da vse zmorejo, predvsem v kombinaciji z nočnim življenjem in pod vplivom nekaterih energijskih pijač, alkohola in drugih substanc. Potem se okoli poldneva zbudijo in se odpravijo naravnost v vodo, toda to so nevarne stvari,« poudarja kardiolog.  

Za konec še priporoča, da se izogibate skakanju v vodo pod vplivom alkohola in da si poleti privoščite čim bolj lahko hrano, ki ne obremenjuje želodca, kot so na primer raznolike solate, ribe in podobno. Namesto gaziranih sokov in alkohola pa čim večkrat posezite po vodi in nesladkanih čajih.     

Vir: stil.kurir.rs

Preberite še: