Vzdrževanje cevovodov

28. 2. 2002
Deli
Vzdrževanje cevovodov (foto: Arhiv Men's Health Slovenija)
Arhiv Men's Health Slovenija

Večina hujših zdravstvenih težav je posledica zamašitve raznih telesnih cevi. Kako jih ohraniti čiste, zdrave in kako preprečiti, da bi se zamašile?

Zdravniki in vodovodni inštalaterji opravljajo pravzaprav precej podobno delo. Oboji vam priskočijo na pomoč, kadar vam kakšna cev pušča ali se zamaši. Razlika je le ta, da zdravniki verjetno na uro zaslužijo manj od inštalaterjev.

Vaše telo ni tempelj, marveč zapleten labirint, sestavljen iz številnih skritih in manj skritih prehodov, slepih ulic, križišč. Vanje in iz njih vodi nešteto večjih in manjših cevi, vse skupaj pa se konča s kanalizacijskim sistemom.

Veliko bolj pomembno je, da vzdržujete čistočo in prehodnost lastnih telesnih cevi kot da pikolovsko lovite dlake iz odtokov. Precej laže boste popravili ali zamenjali zamašeno ali puščajočo gumijasto cev za zalivanje vrta kakor pa lastno cev za odvajanje blata iz telesa.

Predstavljamo vam načrt vzdrževalnih del »od podstrešja do kleti«, da bodo vaši kanali vedno čisti, zdravi in prehodni.

Možgani

Dragocena vsebina vaše lobanje je odvisna od mrežja drobnih cevčic (žilic), po katerih v male sive celice priteka kri in z njo kisik in druga hranila, ki so nujno potrebni za njihovo normalno delovanje. Če se katera od teh cevčic zamaši ali poči, nastane v delu, ki ga ta cevčica vzdržuje, »suša« ali »poplava«. V obeh primerih govorimo o možganski kapi. Del možganov ostane brez življenjsko pomembnih hranil in se zato nepopravljivo in trajno okvari.

Najučinkovitejše preventivne ukrepe proti možganski kapi verjetno poznate:

  • ostanite vitki,
  • vsaj 30 minut na dan bodite telesno aktivni,
  • redno si preverjajte krvni tlak in
  • ne dovolite, da vam holesterol v krvi poskoči nad rdečo črto.

Osebni zdravnik vam bo po 40. letu starosti, če imate družinsko anamnezo možganske kapi, svetoval, da vsak dan jemljete majhne odmerke aspirina.

Druge možnosti:

Jejte banane: Ste že kdaj videli kakšno gorilo na invalidskem vozičku? Ne. Skrivnost? Banane vsebujejo veliko kalija, ki naj bi učinkovito varoval pred kapjo, še posebej če imate povišan krvni tlak.

Pijte irsko kavo: Da zmerna količina zaužitega alkohola zmanjša verjetnost kapi, ne bomo več ponavljali. Strokovnjaki pa so ugotovili še nekaj, kar bo všeč ljubiteljem kave. Kombinacija kofeina in alkohola pomaga možganom, da si opomorejo od poškodbe.

Ušesa

Enajsto zapoved verjetno poznate že iz vrtca: ne porivajte v ušesa ničesar, kar je ostrejše od vašega komolca. No, po vsej količini irske kave, ki jo boste spili, boste verjetno na to pozabili.

Mi pa vam ponujamo še nekaj pametnejših nasvetov, kako varovati in skrbeti za svoje luknje v glavi:

Prste proč od vatiranih paličic za ušesa!

Z njimi boste ušesno maslo le še globlje potisnili v sluhovod proti bobniču. In dosegli ravno nasproten učinek od želenega. No, morda bo navzven vaš vhod v sluhovod res videti čistejši, a boste zato slabše slišali. Poleg tega nikakor ne morete videti, kaj počnete, in zato obstaja velika nevarnost, da paličico porinete pregloboko v sluhovod in si poškodujete bobnič. Še posebej če si ušesa čistite med sprehajanjem po stanovanju.

Še ena nevarnost, na katero verjetno niste še nikoli pomislili: odstranite vato s končka paličice in ugotovili boste, da se ta konča z ostro odrezanim robom. Če je plast vate na njem le malo pretanka, si lahko poškodujete sluhovod, tja pa se nato rade naselijo bakterije in povzročijo neprijetno vnetje.

Namesto da uporabljate vatirane paličice, vam priporočamo, da si sluhovod izpirate z mlačno vodo ali mineralnim oljem. Če imate sluhovod zamašen s trdovratnim strdkom iz ušesnega masla in druge nesnage, pa pojdite k svojemu zdravniku, da vam ga bo spral s posebnim izpiralnikom in z mlačno vodo. V hipu boste odrešeni. In to brez bolečin.

Prosite stevardeso za skodelico kave.

Odrešila vas bo muk, kadar ne morete izenačiti tlaka v srednjem ušesu z zunanjim tlakom. Če imate tovrstne težave, ne pijte hladnih pijač. Mraz namreč upočasni delovanje migetalk v celicah Evstahijeve cevi, ki pomikajo sluz iz cevi proti nosnemu delu žrela. Cev tako ostane zamašena in zato ne morete izenačiti tlakov. Topli napitki imajo seveda ravno nasproten učinek. Res pa je, da je navadno dovolj že samo to, da pogoltnete slino, in neprijeten občutek v ušesih izgine.

Nežno pihajte skozi nos.

S stiskanjem nosnic in pihanjem skozi tako zamašen nos boste sicer izenačili tlak, a delajte to z občutkom. Drugače lahko hudo poškodujete Evstahijevo cev.

Nos

Vaš obraz je skupek votlinic. Predstavlja pravi izziv za otorinolaringologe (zdravnike za ušesa, nos in grlo).

Namig, kako vzdrževati nos čist in prehoden

Prenehajte se usekavati:

Vaša nosna votlina je načrtovana tako, da lahko sluz in drugi izločki odtekajo zadaj navzdol po žrelu in jih lahko pogoltnemo. Med usekavanjem ta mehanizem postavimo na glavo. Še slabše. Sluz oziroma izločke potiskamo v sinuse in tako samo še poslabšamo simptome prehlada.

Oči

Žleze solznice nenehno proizvajajo in izločajo solze. Tako je vaše zrklo vedno vlažno in veke lahko med mežikanjem brez trenja drsijo po njem. Solze nato odtekajo v nos po ozkem žlebičku, ki se imenuje nazolakrimalni kanal. Ta se začne z odprtinico v notranjem očesnem kotu ter konča v nosni votlini pod spodnjo nosno školjko. Če se kanal zapre ali zamaši, solze ne morejo več odtekati iz očesa v nos.

Že majhen in nadležen ječmenček ali pa blago vnetje očesne veznice lahko povzročita tako nevšečnost. Z leti lahko v kanalu nastanejo kamenčki (spomini na številne prebolele prehlade in vnetja) in brazgotinice, ki kanal zožijo ali povsem zaprejo. Nenehno zadrževanje solz v očesu vas lahko pripelje tudi do poslabšanja vida.

Obiščite okulista.

Ječmenček ali hordeolum je vnetje žlez lojnic in znojnic v očesni veki. Izvodila žlez se zamašijo, vsebina ne more iztekati navzven, temu pa se nato pridruži še infekcija. Z antibiotičnim mazilom in s polaganjem toplih kamiličnih obkladkov na bolno oko večkrat na dan boste zagotovo pospešili ozdravitev in preprečili zaplete.

Kronična in ponavljajoča se vnetja ter zapore nazolakrimalnega kanala je mogoče odpraviti le z dokaj preprostim kirurškim posegom, ki ga opravi okulist. Skozi kanal vam potisne tanko sondo in tako ponovno odpre pot ali pa vam kanal razširi z balonskim katetrom. Tako bo vaš kanal skoraj zagotovo ostal odprt. Morda tako zelo, da boste skozenj lahko dihali ali celo puhali cigaretni dim.

Koronarne arterije

Na nočne more o tem, kako vam v koronarnih arterijah z vidno hitrostjo rastejo nevarne kepe maščobe, kar pozabite. To, kar se v resnici dogaja v vaših koronarkah, je veliko huje in bolj zahrbtno kot nočna mora. Aterosklerotični plaki res lahko toliko zrastejo, da začnejo ovirati pretok krvi skozi žilo, vendar se to navadno kaže kot angina pektoris, ki vas ne bo v hipu pokončala.

Bolj se bojte plakov, ki so manj stabilni in se radi raztrgajo, razlita vsebina pa lahko akutno zamaši koronarne žile in infarkt je tu. Skupaj s tetko s koso. Le če imate izjemno srečo, se ponovno rodite.

Morda je čas za zdravila.

Če je v vaši družini doživelo srčni infarkt več sorodnikov, boste morali storiti še nekaj več poleg redne telesne vadbe in diete z manj maščobami in holesterola. Prosite osebnega zdravnika, naj vam v krvi izmeri raven maščob in holesterola. Morda ste tudi vi v večji nevarnosti za srčni infarkt in si s preventivnim jemanjem zdravil za zniževaje maščob in holesterola v krvi lahko rešite življenje.

Požiralnik

Spodnji del požiralnika, ki meji na želodec, se konča z ožino, ki deluje kot tesnilka. Imenuje se kardija. Če ta ne tesni dobro ali je kako drugače okvarjena, se želodčna vsebina lahko vrača v nasprotni smeri, torej v požiralnik. Želodčna kislina je zelo neprijazna do sluznice spodnjega dela požiralnika in jo ob ponavljajočem se odtekanju vsebine iz želodca v požiralnik vztrajno okvarja. Posledica tega je, da tudi vratar vedno slabše tesni in nastane začarani krog, katerega rezultat je neprijetna bolečina v žlički ali celo za prsnico.

Jejte počasi in večkrat po malem.

Če na hitro zmečete vase velike količine hrane, se iz celic želodčne sluznice sprošča veliko želodčne kisline. Jejte raje manjše obroke večkrat na dan. Za hrano si vselej vzemite čas. Želodec vam bo hvaležen. Požiralnik tudi.

Po kosilu pojdite na kratek sprehod.

Čeprav vas bo nadvse mikalo, vam eno uro po kosilu ne priporočamo popoldanskega lepotilnega spanca. Še slabše pa je, če takrat dvigujete uteži. Vodoravni položaj in poln želodec je formula, ki zagotovo napoveduje odtekanje želodčne vsebine v požiralnik. Če že morate malo zadremati, to napravite stoje. Tudi dvigovanje uteži (zaradi napenjanja mišic in zadrževanja sape) lahko povzroči odtekanje vsebine želodca navzgor.

Sapnik

Najbrž nikoli ne pomislite, da je tudi sapnik cev, kajne? Pa vendar je. In še zdaleč ne tako široka, da se v njej ne bi mogli zatakniti kosi ne dovolj prežvečene hrane.

Naučite se Heimlichovega prijema.

Odličen prijem, ki rešuje življenja, kadar komu zaide tujek v sapnik. Ko se bo naslednjič kdo ob vaši mizi na smrt dušil, naj vas ne zgrabi panika. Postavite se mu za hrbet in ga objemite okoli pasu v višini med popkom in prsnico tako, da imate levo pest položeno čez desno. Nato hitro in močno sunite z rokama navzgor proti prsnici. Tako boste pomagali ponesrečencu iztisniti zrak iz pljuč, tujek pa bo skoraj zagotovo odletel iz njegovega sapnika. S Heimlichovim prijemom lahko seveda rešite življenje tudi samemu sebi.

Črevo

Če bi črevo odraslega človeka raztegnili v ravno linijo, bi dobili kakih 6 do 8 metrov dolgo cev, ki je še posebej nagnjena k zamašitvam. Vam je znano, kajne? Praznjenje črevesa je popolnoma individualna lastnost, zato o tem nima smisla razpravljati s sodelavci. Pa še neokusno je.

Upoštevajte kulturo pitja.

Ne samo zato, ker za okolico sploh ni zabavno, če ste pijani. Eden izmed »stranskih učinkov« alkohola je tudi zaprtost. Alkohol namreč upočasni praznjenje želodca. Zato ste, če pijete vino med kosilom, prej siti.

Jejte veliko vlaknin.

Dieta, bogata z vlakninami, vam bo vsekakor pomagala urediti prebavne težave. A samo celuloza ni dovolj. Ob tem ne pozabite spiti še čim več tekočine, da se bodo vlakna prepojila, zavzela večjo prostornino in tako zmehčala blato.

Ne zadržujte!

Če vas tišči na veliko potrebo, pojdite to opravit čim prej. Z zadrževanjem blata v črevesu namreč zelo upočasnite njegovo gibanje. In začarani krog je tu.

Oblikujte si urnik.

Poskusite si ustvariti urnik velike potrebe. Ob pravilni in redni prehrani vam bo zagotovo uspelo vsak dan po zajtrku spustiti v straniščno školjko nekaj odpadnega materiala. K temu vam bo pomagal t. i. gastrokolični refleks, to je signal želodca debelemu črevesu, naj se začne krčiti. Refleks je najmočnejši zjutraj, po zajtrku.

Ožilje v nogah

Vaše srce pošilja kri po vsem telesu. Niti mezinec na nogi ni za to prikrajšan. Je pa res, da se kri v spodnjem delu telesa (od pasu navzdol) iz preprostih fizikalnih razlogov bolj zadržuje. V globokih venah nog se zato lahko naredijo krvni strdki. Ti nato potujejo po žilah v srce, pljuča ali celo možgane in tam zamašijo manjše žile. Temu pravimo infarkt, embolija oziroma kap.

Poskrbite za čvrsta meča.

Mišice meč so kot drugo srce. S krčenjem potiskajo kri navzgor po nogah proti srcu. Močnejša meča seveda močneje »črpajo«. Še en razlog več, zakaj je priporočljiva redna vadba.

Pred dolgim poletom vzemite aspirin.

O tem se prej posvetujte s svojim zdravnikom. Aspirin je tudi »razredčevalec« krvi in zato preprečuje nastajanje krvnih strdkov v globokih venah nog med dolgotrajnim sedenjem.

Med dolgim poletom si večkrat pretegnite noge.

Med poletom, ki traja več kot štiri ure, večkrat vstanite in se sprehodite po letalu. Tako boste izboljšali prekrvitev nog in aktivno preprečili, da bi v njih zastajala kri in povzročala strdke. Če se ne morete sprehajati po letalu, pa vsake pol ure potelovadite z nogami. Tudi ročna masaža nog prej koristi kot škodi.

Penis

Bolečina, ki presega vse razumne meje. Moška različica poroda, pravijo nekateri. To so lahko samo ledvični kamni. Kalcificirani kamenčki, ki se zagozdijo v uretri (cevki, ki povezuje ledvico s sečnim mehurjem) in povzročajo krčenje in širjenje urinarnega sistema. Približno 90 odstotkov kamnov se izloči samih, preostalih 10 odstotkov pa pripelje moške v neznosnih bolečinah na urgenco.

Merite količino urina.

Če ste bolj nag-njeni k nastajanju ledvičnih kamnov in na dan polulate manj kot liter urina, zagotovo pijete premalo tekočin. Pijte čim več čaja ali vode. S tem boste napravili več kot dobro delo svojim ledvicam in zatrli razvoj kamnov v kali.

Lea Gril

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek