Vsi deli telesa nam lahko ponudijo vpogled v naše zdravje - tudi tisti, ki jih včasih spregledamo.
Nekaterim delom telesa namenimo veliko pozornosti in hitro opazimo morebitne sprembe, po drugi strani pa se nekaterim posvečamo premalo in tako spregledamo pomembne znake, ko je nekaj narobe.
Ne spreglejte:
- To preprosto živilo pomaga pri zniževanju visokega pritiska in izboljšanju spomina (dovolj je že ena žlica na dan)
- Razčistimo: ali lahko urinirate s tamponom?
- Ukrepajte, preden pride do resnih težav: s tem preprostim testom odkrijete, ali pijete dovolj vode
Eden takih delov telesa so stopala. Povezana so z živčevjem in možgani, hkrati pa jih prepletajo krvne žile, ki vodijo vse do srca. Videz in spremembe v delovanju stopal lahko kažeta na virusne okužbe, bolezni srca in ožilja ter celo nevrološke motnje. Tukaj je nekaj primerov.
Bolezen rok, nog in ust
Bolezen rok, nog, ust ("HFMD - Hand, foot, mouth diesase"), ki jo povzroča Picorna virus, je zelo nalezljiva otroška bolezen. Med prvimi simptomi so tudi rožnato-rdeči izpuščaji, ki se najprej pojavijo na rokah, predelu okoli ust ter na stopalih.
Kako so stopala povezana s srčno-žilnim sistemom?
Naš obtočni sistem s krvjo oskrbuje vse dele telesa – od temena glave do konic prstov na nogah. Ko krvne žile dosežejo okončine, se razvejajo in postanejo veliko manjše. Ko prihaja so motenj v obtoku, se to pogosto najprej opazi ravno na okončinah.
Zagotovo ste že kdaj izkusili nelagodje zaradi ledeno mrzlih nog. Sploh, če ste denimo hodili bosi po mrzlih tleh, je normalno, da so stopala na dotik hladna, zaskrbljujoče pa je, ko pride do bolečin ali ko se koža na stopalih obarva v modro.
Razbarvanje in bolečina lahko kažeta na težave z obtokom. Če je dotok krvi v manjših žilah v stopalih moten, tkiva izgubijo kisik, zaradi česar stopala spremenijo barvo in postanejo boleča. V resnih primerih lahko pride do odmrtja tkiva, razjed ali gangrene, kar lahko zahteva amputacijo prstov na nogi, v hujših primerih pa tudi celotnega stopala.
Tudi razne otekline stopal in prstov lahko opozarjajo na težave srca in ožilja. V kolikor opazite kakršne koli težave, je pomembno, da se posvetujete s strokovnjakom.
Možganska kap in multipla skleroza
Babinski refleks (ali plantarni refleks) je preprost test, ki vključuje božanje podplata s topim instrumentom za preverjanje odziva prstov na nogi. Običajno se morajo prsti, ko se sproži ta refleks, zviti pod ali upogniti navzdol proti podplatu.
Če je palec na nogi obrnjen navzgor, manjši prsti na nogi pa se razprostirajo, je to "navzgornji plantarni" odziv - znan tudi kot Babinskijev znak, poimenovan po nevrologu Josephu Babinskem, ki ga je prvi opisal. Normalno je, da najdemo ta odziv pri dojenčkih, katerih živčni sistem se razvija in ni sposoben vseh motoričnih funkcij odraslega.
Pri dojenčkih je ta znak nekaj povsem običajnega, pri odraslih pa lahko opozarja na resne težave. Najpogosteje pomeni, da možganska kap moti del možganov, ki nadzoruje stopala. Drugi vzroki vključujejo multiplo sklerozo in (redko) zastrupitev z zdravili. Babinskijev znak lahko opozarja tudi na sladkorno bolezen, odpoved ledvic in motnje delovanja ščitnice.
Stopala nam torej lahko veliko povedo o našem zdravju, zato jim namenite dovolj pozornosti in se ob morebitnih spremembah posvetujte s strokovnjakom.
Vir: edition.cnn.com
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?