Čaji proti nespečnosti: sivkin čaj odpravlja stres in sprošča duha (RECEPT)

11. 10. 2023
Deli

Na prvem mestu med rastlinami, ki izboljšujejo kakovost spanja in delujejo sproščujoče, je zagotovo sivka, ki ima veliko zdravilno vrednost. Odlično vpliva na stanja, kot so nespečnost, depresija in anksioznost

Nespečnost je ena najpogostejših težav sodobnega časa, s tem, da se pomoči drog in klasičnih zdravil obrnejo le tisti, ki začnejo čutiti posledice: nezbranost, utrujenost, živčnost in težave pri opravljanju vsakodnevnih opravil.

Preberite še: Vročinski oblivi v menopavzi niso tako nedolžni, v resnici so lahko nevarni za zdravje

A s spremembo navad in uporabo naravnih zdravil si lahko skušamo pomagati veliko prej, preden se težave razvijejo. Na prvem mestu med rastlinami, ki izboljšujejo kakovost spanja in delujejo sproščujoče, je zagotovo sivka, ki ima veliko zdravilno vrednost.

Zaradi svojih blagodejnih pomirjujočih lastnosti odlično vpliva na stanja, kot so nespečnost, depresija in anksioznost. Poleg sproščanja mišic, pomirjanja živčnosti in vznemirjenosti je skodelica toplega sivkinega čaja pred spanjem odličen način za sprostitev in lahko pomaga pri anksioznosti, depresiji, stresu in nespečnosti.

Pripravite ga enostavno: dve čajni žlički sivkinih cvetov prelijte z vrelo vodo in pustite delovati deset minut. Precedite, po želji sladkajte z malo medu in popijte do dve skodelici na dan. 

Na prvem mestu med rastlinami, ki izboljšujejo kakovost spanja in delujejo sproščujoče, je zagotovo sivka.
Profimedia

Na prvem mestu med rastlinami, ki izboljšujejo kakovost spanja in delujejo sproščujoče, je zagotovo sivka. dasdas dsa dsa

Kateri čaji še pomagajo? 

Baldrijan

Posušeno korenino rastline uporabljamo za baldrijanov čaj. Uživanje tega čaja zmanjšuje tesnobo, zaskrbljenost in živčnost, zato ga je priporočljivo piti čez dan, za boj proti nespečnosti pa uro pred spanjem. Dve čajni žlički suhe korenine prelijemo z vrelo vodo in pustimo stati deset minut. Precedite in po potrebi sladkajte z malo medu.

Šentjanževka

 Šentjanževka je rastlina, ki se že od antičnih časov uporablja za odpravljanje občutkov nemira in zdravljenje depresivnih motenj. Bogata je s snovmi, kot so hipericin, hiperforin in flavonoidi, ki spodbujajo nastajanje serotonina. Izboljšuje razpoloženje, zmanjšuje stres in daje telesu energijo. Žličko suhih zelišč prelijemo z vrelo vodo, pustimo stati in precedimo. 

Timijan

Timijanov čaj pripravimo v pokriti posodi, da ne izgubi svojih zdravilnih lastnosti. Priporočljivo je popiti eno skodelico čaja pol ure do uro pred spanjem. Zadostuje žlica suhih cvetov na dva decilitra vrele vode. Pokrijte in pustite stati pol ure, nato precedite in popijte. 

Kamilica 

Kamilica je zdravilna rastlina, ki se na splošno uporablja za sprostitev zaradi pomirjujočega delovanja na tkiva in mišice v telesu. Kamilica je tudi pogosta sestavina mešanic zeliščnih tinktur in pomirjeval. Dve čajni žlički suhih cvetov kamilice prelijemo z vrelo vodo, pustimo pet do deset minut, nato precedimo. Po želji sladkamo. 

Poslušajte podkast:

 

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek