Seveda v pozitivnem smislu.
To, kar naredite v trenutku, ko zjutraj odprete oči, ima na vaš dan večji vpliv, kot si morda mislite.
Toda posebne jutranje rutine so lahko izziv celo za jutranje ptice. A za dober dan, produktiven in poln pozitivnosti, si je vredno vzeti nekaj časa. Koliko časa? Čeprav je odvisno od ure, ko vstanete in kakšna rutina vam najbolj leži, večina strokovnjakov meni, da pol ure zadostuje.
In našli smo odlično 30-minutno rutino za dan brez stresa, ki jo priporočajo psihologi in zdravstveni strokovnjaki!
Zakaj nam je všeč? Ker je razdeljena na 2-, 5- in 10-minutne intervale, zato se ne zdi neobvladljiva, dan pa boste zagotovo začeli na pravi nogi. Opravite jo lahko pred vsemi drugimi obveznostmi, pred prhanjem, pred zajtrkom … Ali pa jo vključite znotraj teh.
Od trenutka, ko odprete oči …
Prvi 2 minuti: pozitivne misli, brez telefona!
Danes večina kot budilko uporablja telefon. Nič ni narobe s tem – dokler se lahko uprete želji po preverjanju novih sporočil ali e-pošte takoj, ko se zbudite. Če vam to ne gre, telefon zamenjajte s klasično budilko. Ključnega pomena je, da vas med rutino nič ne moti.
»Tisti delček sekunde, ko se zbudiš, šteje največ, saj lahko ravno takrat določite ton dneva,« je za cnbc.com povedala Jacqueline Pirtle, avtorica knjige 365 Days of Happiness: Because happiness is a piece of cake.
Vaša prva misel bi morala biti pozitivna. Lahko je nekaj tako preprostega, kot je, »To bo fantastičen dan«.
Takšne misli se vam morda ne porodijo samodejno, morda so prva stvar, na katere pomislite zjutraj, vse obveznosti, ki vas čakajo, sestanek, ki se ga ne veselite … zato boste morali vaditi.
Naslednjih 5 minut: tehnike čuječnosti in globoko dihanje
Vključite čuječnost, da zbistrite um. Čuječnost lahko izvajate med hojo, med jedjo, ko telovadite … Lahko je v obliki meditacije, molitve ali afirmacij.
Dr. Nicole Bernard, psihologinja, pravi, da svojim pacientom vedno priporoča nekakšno meditacijo ali molitev. Tudi izjave hvaležnosti so odličen začetek dneva. Tako se osredotočite na pozitivne stvari v svojem življenju in to ima lahko neverjeten učinek na razpoloženje.
Vključite lahko tudi dihalne vaje. Te lahko naredite, ko še ležite v postelji. Vdihnite skozi nos, zadržite dih, 5, 4, 3, 2, 1, izdihnite skozi usta. To večkrat ponovite.
Naslednjih 5 minut porabite za pisanje dnevnika
Želja po preverjanju sporočil je zdaj verjetno že precej močna, toda le še 5 minut morate zdržati. Porabite jih za pisanje. To je lahko zelo koristno, ne le pri usmerjanju dneva, tudi za možgane, kažejo raziskave.
Ni vam treba pisati dnevnika v klasični obliki, zapišete lahko, na primer, tri stvari, za katere ste hvaležni. Ali tri pozitivne namere za ta dan. S pisanjem se bo ustvarjalni tok iz vašega sanjskega življenja nadaljeval v dan, v nasprotju z gledanjem v telefon, kar lahko povzroči ustvarjalno blokado.
Če pisanje dnevnika ni za vas ali to raje počnete zvečer, lahko namesto tega posnamete pozitivne misli in jih poslušate zjutraj.
Ne spreglejte še:
- 5 sanj, ki jih po mnenju psihologov ne bi smeli ignorirati (ker opozarjajo na večje težave v vašem življenju)
- 20 resnic, ki jih poznajo ženske po 50. letu
- Vaja 5-4-3-2-1 - močno in učinkovito orodje za psihološko spoprijemanje s težavami
Naslednjih 5 minut porabite za sestavljanje seznama opravil
Ko opravite zgoraj omenjene naloge, se lotite dnevnih opravil. A preden se znajdete v primežu neobvladljivega stresa, porabite 5 minut za razčlenitev in razvrstitev opravil, ki se jih nameravate lotiti danes – po prioritetah.
Vendar se izognite pisanju neskončnega to-do seznama, v stilu: preveri e-pošto, pripravi prezentacijo, sestanek ob 10h, plačaj položnice, rezerviraj termin za … Ko boste pogledali takšen seznam, se boste zagotovo počutili preobremenjene.
Izberite 5 najpomembnejših. Preden jih uvrstite na seznam, še enkrat pomislite, je to res prioriteta ali le bolj privlačna naloga, kot priprava prezentacije in preverjanje e-sporočil? Potem bodite natančni. Na primer: preveri in odgovori na 20 e-sporočil, 30 minut, od 9. do 9.30. ure.
Eno opravilo, tisto, ki se ga najbolj »bojite«, pa postavite na 1. mesto in se ga lotite najprej.
10 minut: čas za družino in/ali hišne ljubljenčke
Do zdaj ste porabili 17 minut za prizemljitev in pripravo na dan, ostane vam še 13 minut. Preden se čisto zares zapodite v nov dan, preživite nekaj kakovostnih minut z družino in/ali hišnimi ljubljenčki ali (če ste samski) ta čas preprosto porabite za razvajanje. Vzemite si 10 minut.
Za starše z majhnimi otroki bo to morda izziv, a bo sčasoma šlo na bolje, za tiste z najstniki ali par pa bo to odličen čas za povezovanje preden se začne dan. Če imate hišne ljubljenčke, jih vključite.
Kaj narediti s preostalimi minutami?
Prepričani smo, da ne bo težav z idejami, zdaj, ko lahko spet v roke vzamete telefon.
Vir: www.cnbc.com
- Preberite tudi: Odslej bodite ob obisku stranišča pozorni na TO! Dva manj znana zgodnja znaka raka trebušne slinavke
Novo na Metroplay: Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec