S katero vadbo bi se bilo najbolje lotiti nadležnih "oblog" okrog trebuha? Poglejmo.
Maščobo na trebuhu in drugje po telesu je veliko lažje pridelati, kot se je znebiti. In ko želite narediti načrt, kako se boste vsega skupaj lotili, je pred vami toliko vadb, ki ponujajo vse mogoče rezultate. Katero izbrati?
- Preverite tudi: Ali tudi vaš otrok gleda te vrste oddaj? Raziskava pokazala, kakšne učinke imajo na otroke in mladostnike
Preden preidemo na nasvete in vrste vadb, vam svetujemo, da si vsaj za začetek poiščete osebnega trenerja, ki bo naredil načrt, primeren vašim zmožnostim in poskrbel, da začnete pravilno. Če želite izgubiti maščobo, boste morali prilagoditi tudi prehrano - pice in redna vadba vas žal ne bodo pripeljale do cilja.
In sedaj h glavnemu vprašanju:
Katera vadba je najboljša za izgubo maščob?
Žal imamo tokrat za vas odgovor, ki vam verjetno ne bo pretirano všeč: ena sama vadba vam ne bo pomagala do cilja. Morali boste kombinirati različne vrste vadb, kar bo najbolje tudi za splošno zdravje.
Kardio vadba kot je tek, kolesarjenje, plavanje, hoja in podobno, vam bodo pomagali nadzorovati težo in tudi izgubljati maščobo, čeprav se vam pri npr. lahkotnem kolesarjenju ne zdi, da ima vadba sploh kakšen učinek. Ne podcenjujte hoje do službe, občasnega plavanja in drugih aktivnosti.
HIIT trening je sestavljen iz intervalov intenzivnih vaj, ki se prepletajo s počasnejšimi odseki za kratko vmesno okrevanje. Je zelo učinkovita, ko gre za izgorevanje maščob, vendar bodite pozorni, da jo prilagodite svojim zmožnostim.
Vaje z utežmi in uporabo lastne teže telesa povečujejo mišično maso, kar pospešuje metabolizem in spodbuja izgubo maščobe.
Čeprav se poletje hitro bliža in si verjetno že do takrat želite izgledati popolno, si ne postavljajte kratkih rokov. Vodili vas bodo v razočaranje in verjetno boste odnehali. Raje se osredotočite na dosledno izvajanje vadb in upoštevanje zdravega jedilnika.
Veste, kaj vse sploh povzroča maščobo na telesu?
Če boste poznali dejavnike, boste lahko ukrepali tudi tukaj:
- Prekomerni vnos kalorij: Če zaužijemo več kalorij, kot jih porabimo, se bo presežek kalorij shranil v obliki maščobe v telesu.
- Sedeči način življenja: Če večino časa preživimo v sedečem položaju in se ne ukvarjamo s telesno aktivnostjo, lahko to pripomore k povečanju telesne maščobe.
- Nezdrava prehrana: Prehrana, ki je bogata s sladkorji in nasičenimi maščobami ter ji primanjkuje hranilnih snovi, lahko pripomore k povečanju telesne maščobe.
- Stres: Stres lahko sproži sproščanje hormonov kortizola in adrenalina, ki lahko povečajo apetit in spodbudijo kopičenje maščobe v telesu, zlasti v predelu trebuha.
- Pomanjkanje spanja: Pomanjkanje spanja lahko vpliva na ravni hormonov, ki uravnavajo apetit in lahko poveča tveganje za kopičenje maščobe v telesu.
- Genetika: Ne moremo vplivati na svoje gene, vendar lahko naše genetske značilnosti vplivajo na način, kako naše telo shranjuje in porablja maščobo.
- Starost: S starostjo se lahko metabolizem upočasni, kar lahko prispeva k povečanju telesne maščobe.
Prisluhnite atkivni podkastu! 🎧
Alenka Košir iskreno spregovorila o izzivih, s katerimi se sooča:
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?