Ste kupili karto za fitnes? Preverite najpogostejše napake, ki se zgodijo na fitnesu

7. 2. 2024
Deli
Ste kupili karto za fitnes? Preverite najpogostejše napake, ki se zgodijo na fitnesu (foto: Profimedia)
Profimedia

So vas novoletne zaobljube vodile v telovadnico? Prepričajte se, da ne naredite spodnjih napak, ki so precej pogoste in škodijo vaši formi. 

Ste sprejeli tisto slavno zaobljubo o tem, da boste že januarja kupili karto za fitnes? Če jo boste upoštevali, lahko ustvarite dobro navado, vendar ne dovolite, da vam pot do cilja prekrižajo napake. Vsi, ki telovadite po dolgem času ali prvič, se za začetek udeležite skupinske vadbe ali naredite prve korake s trenerjem, da boste na fitnes lahko vstopili samozavestno in s pravimi usmeritvami. Poglejmo, kaj vse gre lahko narobe. 

Katere so najpogostejše napake na fitnesu? 

Pridete brez načrta

Fitnes obiskujete bolj spontano in brez pravega načrta, kaj bi tam sploh počeli. Saj boste dobili navdih, ko prispete, kajne? Ne ravno. Veliko časa boste izgubili s tem, ko ne boste vedeli, kaj početi, potem še nekaj minut za hitro načrtovanje, kaj sledi ... Ena ura bo minila, kot bi trenil, vi pa boste naredili komaj kakšno vajo. Da bi to preprečili, naredite načrt doma. Tako boste ugotovili, h kateremu cilju stremite, vaje pa bodo sledile tej smeri. Če potrebujete pomoč, se obrnite na kakšnega trenerja, ki bo sestavil vadbe, primerne za vas. 

Preverite še: 

Odidete z vsemi čokoladicami, šejkom in še čim

Na fitnes pridete lačni, zato potrebujete kakšen prigrizek že med vadbo, posebej pa na koncu, ko pri izhodu pokupite praktično vse, kar vaš fitnes ponuja. Nič ni narobe, če kupite katerega od kvalitetnih prehranskih izdelkov, vendar na fitnes ne hodite zato, pač pa zaradi telovadbe. Ni priporočljivo, da se odpravite takoj po obroku, bolje bo, da mine ura ali dve. Če boste preveč siti ali lačni, ne boste dali vsega od sebe, kot bi lahko, če bi načrtovali obroke. Kadar vas napade lakota tik pred vadbo, pojejte nekaj lahkega in majhnega. Pripravite obrok, ki ga boste pojedli po vadbi, že prej, da vas ne pritegne nezdrava hrana. 

Ne znate uporabljati naprav

Najprej naj vas opomnimo, da je vsak enkrat prvič vstopil v fitnes. Zato ni nič sramotnega ali neprijetnega, če ne znate uporabljati prav vseh naprav. A to pomeni, da je vaš krog vaj precej manjši, kot bi bil, če bi uporabili več različnih naprav. Kako lahko ukrepate? Namesto, da sami preizkušate naprave in pristanete v katerem od tistih zabavnih videov, se oglasite na recepciji. Fitnesi običajno ponujajo vodeno predstavitev vse opreme, ki vam je na voljo, poleg tega boste dobili še kakšen koristen nasvet. 

Kopirate vaje drugih

Vam je zmanjkalo domišljije za vaje, zato se obrnete k sosedu in počnete nekaj podobnega? Ali zamenjate svojo držo, ko vidite, da nekdo dela drugače? Če ste o pravilnem izvajanju povprašali trenerja sledite sebi in delajte tako, kot vas je naučil. Ne izposojajte si tehnik od neznancev v telovadnici, saj niste prepričani, ali delajo pravilno. 

Prav tako nima smisla kopirati vaje, ki jih delajo ostali. Vsak vstopi v fitnes s svojim ciljem, zato vam ne bodo nujno pomagale. Držite se svojega načrta in imejte pred očmi to, kar želite doseči. 

Hitite

Radi bi hitreje napredovali, videli rezultate ali pokazali preostalim telovadcem, zato malce pospešite izvajanje vaj, se lotite večje teže uteži, si na napravi naložite več ... Kar vas bo vodilo le do poškodb, bolečih mišic in nazadovanja. Težko je sprejeti, da napredek ne bo viden takoj, vendar se morate s tem sprijazniti. Po kakšnih dveh tednih fitnesa ne boste močnejši, hitrejši, lažji, kar vas lahko potre in vodi v odločitve, ki vam škodujejo - hitenje na primer. Pri sebi morate narediti miselni preskok in se osredotočiti tudi na manjše vmesne cilje, ki vas bodo motivirali k temu, da nadaljujete. 

Napačen vrstni red

Četudi se vam zdi vseeno, katere vaje naredite na začetku in s katerimi končate vadbo, je pomembno, kako si sledijo. Veliko težje boste izpeljali vadbo, če tiste vaje, ki vzamejo največ moči in energije, pustite za konec. Po obveznem ogrevanju v prvi del vadbe uvrstite najzahtevnejše in intenzivne vaje, za konec pa tiste, ki jih boste lahko izvedli tudi malce utrujeni. Tako se boste izognili poškodbam, slabšemu in napačnemu izvajanju vaj. 

Bonus video: Prehranska strokovnjakinja razkriva vse, kar morate vedeti o prehrani žensk

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek