Ups, vam hoja lahko v resnici škodi? 😅

10. 10. 2023
Deli
Ups, vam hoja lahko v resnici škodi? 😅 (foto: Profimedia)
Profimedia

Hoji vedno pišemo hvalnice, malokrat pa zasledimo primere, ko lahko škodi telesu. In ja, to se lahko dogaja tudi vam na sprehodih. 

Koliko korakov naredite na dan? Če hodite redno, lahko ublažite ali celo izničite slabe posledice na telo, ki jih pušča prekomerno sedenje, ohranjate kondicijo in fit postavo, zmanjšate tveganje za različne bolezni ... Lahko pa si nakopljete tudi kakšno slabo posledico. Kako? Preverite. 

Kdaj vam hoja lahko škodi? 

Kadar pri hoji delate katero od teh napak, si lahko nakopljete slabe posledice: 

Držite se nazaj

To je ena tistih navad, za katero niti ne veste, pa jo počnete ves čas: med hojo se nagibate nazaj. V tem primeru teža telesa deluje proti vam, namesto da bi vam pomagala pri hoji. Namesto tega je priporočljivo, da se nagnete malce naprej. 

Ker napake verjetno pri sebi niste opazili, prosite prijatelja, naj vas opazuje na sprehodu in oceni, ali se nagibate nazaj. 

@strydamovement Leaning backwards when you walk is very counter productive and yet a lot of people do this. It forces our bodies to move more tediously and generally slows down your rate and speed of movement. Leaning slightly forwards with your trunk allows your body weight to flow towards the direction you’re moving in. Try this and let us know how it feels to do both, leaning backwards and forwards. #walk #movement #gait ♬ original sound - Stryda Human Movement

Hoja navznoter

Čeprav takšno hojo (s palci navznotraj ali celo pohojanje) opazimo pri otrocih in jo hitro popravimo, se dogaja tudi pri odraslih. Če imate takšno hojo, boste potrebovali nekaj več časa in volje, da stopala usmerite bolj navzven oz. naravnost, vendar se tega vseeno lotite čim prej. Odpravite se do osebnega trenerja ali zdravnika, če je napaka večja - oba vas bosta znala usmeriti oz. vam pokazati, kako boste dosegli svoj cilj. 

Hoja ne bo samo prijetnejša, ampak tudi bolj naravna in pravilna, zato ne boste imeli težav z držo. 

Hodite navzven

Izogibajte se tudi hoji navzven. Pri tem ste prisiljeni stopiti na zunanji del pete, kar slabo vpliva na kolena, boke in hrbtenico. S takšno hojo zadnjica ne sodeluje pri gibanju, dolgoročno pa bo to oslabilo mišice v tem delu telesa, kar je lahko krivo za bolečine v hbrtu, napačno izvajanje vaj, bolečine v sklepih ... 

Bodite pozorni, da pri hoji palce obračate naravnost, da boste aktivirali mišice zadnjice, pa se tudi odrinite s palci. 

Kratki koraki

Ste kdaj opazovali, kakšne korake delate med hojo? Opazujte se in ugotovite, ali po ravnem hodite s pretežno kratkimi koraki. To boste prepoznali tako, da gibanje ni tekoče, pač pa se nenehno ustavljate in začenjate s hojo, pri čemer je teža ovira in ne pomaga pri gibanju. Medtem pa bodo daljši koraki poskrbeli tudi za oblikovano zadnjico. 

Pri teku ali hoji v hrib boste seveda morali delati krajše korake, a takrat je drugače, saj je v gibanje vključeno celo telo. 

Neenakomerno mahanje z rokami ali roke ob telesu

Premikanje rok zelo vpliva na hojo, zato je pomembno, kako, in če sploh jih vključite. Če roke ne sledijo gibanju ali mirujejo ob telesu, to sproži vrsto neravnovesij med hojo: v hrbtenici, bokih, kolenih ... Če ne premikate rok, boste nihali z drugim delom telesa, saj boste kompenzirali. 

Več pozornosti na sprehodu torej namenite gibanju rok - gibanje bo prišlo naravno, pomembno je samo, da dovolite rokam, da nihajo skupaj s telesom. 

"Manekenska" hoja

S tem mislimo na to, da noge med hojo spredaj prekrižate (kot manekenke). To vam bo prineslo težave s koleni, kolki, golenico ... Namesto, da bi bili deležni vseh dobrih posledic hoje. 

Vas mora skrbeti?

Verjetno ste pri sebi opazili katero od napak pri hoji, vendar to ne pomeni, da morate opustiti nabiranje korakov. Od sedaj naprej bodite pozornejši in med hojo in se trudite ohranjati pravilno držo. Če ne veste, kako bi se lotili svoje napake, se obrnite na trenerja, ki vas bo znal usmeriti. 

Viri: Best Life

Prisluhnite aktivni podkastu! 

Strokovnjakinja pojasnjuje: So živila na naših policah sploh varna?

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek