Hujšate? Tu so nasveti, kako organizirati kuhinjo, da vam bo pri tem pomagala

29. 1. 2024
Deli
Hujšate? Tu so nasveti, kako organizirati kuhinjo, da vam bo pri tem pomagala (foto: Profimedia)
Profimedia

Pri izgubi teže vam lahko precej pomaga tudi organizacija v kuhinji. Ali pa ta spodkopava vaše prehranske navade, če temu niste posvetili pozornosti. Preverite, kaj lahko preuredite. 

Težko se je lotiti hujšanja, če okolica tega ne podpira. Bolj verjetno boste npr. pojedli kos torte, če vas k temu spodbudi prijatelj, ali jo celo poje pred vami. Zato pred pričetkom svetujemo, da naredite jasen načrt, ki bo vseboval manjše mesečne cilje in razloge, zakaj to sploh počnete. Ko vam bo težko, boste vedeli, zakaj se trudite in ne bo tako lahko omajati vaše volje.

Ko imate načrt, prilagodite tudi vaš dom, da bo služil ciljem: v kotičku za vadbo naj vas vedno čakajo pripomočki (na vidnem mestu), na koledarju označujte, kdaj ste bili aktivni, razmislite, kaj boste jedli namesto prigrizkov ... Pripravite vse, da boste varni tudi na tiste slabe dneve, ko bi radi pojedli celo tablico čokolade. 

Kako organizirati kuhinjo, kadar hujšate? 

V kuhinji preživite dnevno kar nekaj časa in tu sprejmete odločitve, ali boste pojedli kaj zdravega, ali kaj iz tiste omarice s sladkarijami. Zato se lotite organizacije, da boste zlahka vedno izbirali hranljive obroke. 

Začnite pri pospravljanju pulta. 

Kaj vse se nahaja na njem? Najprej pospravite npr. škatlo tistih kosmičev, ki jih radi jeste za zajtrk, vendar veste, da vsebujejo veliko dodanega sladkorja. Potem odmaknite prigrizke, zaradi katerih ste morali začeti s procesom hujšanja. Na pultu naj ostane sokovnik, iz katerega si boste pripravili naraven pomarančni sok, mešalnik, v katerem lahko občasno na hitro pripravite kakšen smuti za na pot in podobni pripomočki, ki vam omogočajo zdrave obroke.

S pulta umaknite opekač kruha, saj vas spodbuja, da pripravite opečene kruhke z majonezo, vaflje ali kaj drugega, kar je precej kalorično, ne nudi pa vam sitosti za dolgo časa. 

Dodajte posodo s sadjem.

Na vidno mesto postavite veliko posodo s sadjem. Če nimate primerne posode, je tu še ena možnost za motivacijo: nakup posode, ki vam bo všeč in jo boste z veseljem imeli v kuhinji. Potem je tu drugi del naloge: vsakokrat, ko se odpravite v trgovino, napolnite posodo. Naj bo vedno nekaj v njej, da boste imeli na izbiro zdrave prigrizke, kadarkoli vas premami lakota. 

Ko se boste sprehodili čez kuhinjo, tako obstaja večja verjetnost, da narežete jabolko, pojeste kakšno banano ali pomarančo in si s tem zagotovite nekaj vitaminov ter potešite lakoto na veliko bolj zdrav način, kot bi to storili z vrečko piškotov. 

Naj se ne konča pri sadju. Na pult postavite manjšo posodo z oreščki in druge zdrave prigrizke, ki so lahko tam. Naj pritegnejo vašo pozornost, ali pa bodo pri roki, ko boste hiteli od doma in boste le pograbili kakšno jabolko in druge prigrizke ter poskrbeli, da tudi v službi jeste zdravo. 

Preverite še: 

Počistite predal s sladkarijami. 

Ja, vsi ga imamo. Ko se odločite, da boste pripravljali hranljive obroke, ali ko želite izgubiti nekaj kilogramov, je najbolje, da ga izpraznite in podarite sladkarije svojim bližnjim ali jih spravite kam, kjer se nanje ne boste spomnili. Velika verjetnost obstaja, da boste pojedli čokolado, čips ali banjico sladoleda, če bo vse to na razpolago v vaši kuhinji. In čeprav se vam ne zdi veliko, ko pojeste čokoladico, čez nekaj časa piškote, potem še dva koščka čokolade in za večerjo sladoled, je dnevni izkupiček vsega sladkega velik. Verjetno večji od gibanja, zato se prične kopičiti maščoba. 

Če veste, da se težko uprete sladkarijam, jih ne kupujte in jih odstranite iz kuhinje. A ne pozabite se založiti z zdravimi prigrizki. 

Pripravite nekaj obrokov v naprej. 

Pri izgubi teže lahko precej pripomore organizacija obrokov - torej, da večinoma kuhate doma. Ker ste čez dan odsotni, boste potrebovali malico za na pot. Zato pripravite ali nakupite nekaj manjših posod, v katerih lahko prenašate obroke. Vanje razporedite sestavine, ki jih lahko delno pripravite v naprej, potem pa z vsakim dnevom dodajte vse ostalo in od doma odidite z zdravim obrokom. Primer je npr. solata, za katero lahko zelenjavo narežete in pripravite v posode, prav tako solatne lističe, začimbe, kis in olje pa dodajte tik preden jo zaužijete. Ali pa narežite sadje in dodajte še malo oreščkov za zdravo malico. 

Tudi če boste doma pojedli hranljivo kosilo ali večerjo, si lahko veliko škode nakopljete z nezdravimi malicami, ki jih pojeste v službi ali med obroki, ko se ustavite v pekarni. Zato je priporočljivo v torbi imeti kakšno zdravo možnost, ko vas zagrabi lakota. 

Bonus video: Urša Milavec o notranjem miru in ravnovesju

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek