Takšen obrok lahko hitro poteši vašo lakoto, vendar če ne porabite te pretvorjene energije, se lahko kalorije shranijo kot maščoba.
Kaj je rešitev?
A kljub temu strokovnjaki poudarjajo, da ni najbolje iti spat lačenim (in tu je razlog). Kaj torej storiti, ko vas ponoči prešine lakota?
Ena možnost je, da si privoščite prigrizek, bogat z beljakovinami, kot je sir.
V študiji, ki jo je leta 2018 objavila Florida State University v British Journal of Nutrition, so ugotovili, da lahko uživanje 30 gramov beljakovin približno 30 minut pred spanjem pozitivno vpliva na metabolizem. Čeprav je bila študija majhna in je vključevala samo aktivne ženske v dvajsetih letih, pa je bila prva, ki je preučevala to možnost s polnovrednimi živili, namesto z beljakovinskimi napitki in drugimi beljakovinskimi dodatki, kot so jih preučevali v prejšnjih raziskavah.
Če niste navdušeni nad sirom, to ni težava. Obstaja še veliko drugih dobrih virov beljakovin, na primer kateri koli od teh zdravih prigrizkov za pozno noč, ki so jih odobrili nutricionisti.
"Bolje je jesti rezine pustih beljakovin, kot so piščanec, pečena govedina, tofu, kuhana jajca ali majhna pest mandljev, 30 minut pred spanjem, da boste siti vso noč," predlagajo strokovnjaki.
"Ta živila bodo poskrbela tudi za potrebno energijo vašega metabolizma, s čimer bodo podprla vaša prizadevanja za hujšanje."
Mandlji ali orehi spadajo med najbolj zdrave oreščke, primerni tudi za ljudi, ki ne prenašajo laktoze, vegane ali tiste, ki preprosto ne uživajo mlečnih izdelkov.
Oreščki so znani po svojih zdravih maščobah ter kot odličen vir beljakovin in hranil, kot so vitamin E, selen in magnezij, med drugim.
Pri uživanju oreščkov je ključna zmernost, saj se lahko kalorije hitro presežejo.
Če mlečni izdelki niso težava, so lahko dobra izbira tudi sirne palčke mocarele. Z manj kot 100 kalorijami na kos zagotavljajo šest gramov beljakovin s samo enim gramom ogljikovih hidratov, poleg tega pa tudi kalcij in vitamin D.
Čeprav lahko te manjše spremembe v prehrani prinesejo rezultate, je ključ do izgube teže v zmanjšanju kaloričnega vnosa. Velik del tega je opuščanje nezdravih prigrizkov, dobro načrtovana prehrana pa lahko bistveno pomaga.
"Načrtovanje obrokov s pustimi beljakovinami in zelenjavo vsakih štiri do pet ur bo zagotovilo potrebno energijo za začetek in vzdrževanje izgube teže," pravijo strokovnjaki.
"Z načrtovanjem boste lažje izbirali bolj zdrave možnosti in se izognili prenajedanju."