Nutricionistka razdelila starše: njeni malčki se držijo stroge mesojede diete (to so njeni argumenti)

16. 7. 2024
Deli
Malček sedi za svojo mizo in je veliko kost (foto: Profimedia)
Profimedia

Vedno več staršev posega po alternativnih jedilnikih za svoje malčke. Med njimi je priljubjena tudi mesojeda dieta, ki jo klinična nutricionistka Izabelle Malmberg še zlasti priporoča zaradi njenih zdravstvenih prednosti.

Prispevek je zgolj osebna izkušnja ene od nutricionistk. Pred uvedbo tovrstnega načina prehranjevanja pri svojem otroku se obvezno posvetujte s strokovnjakom.

Ameriška akademija za pediatrijo trdi, da bi moral otrok začel gosto hrano jesti pri dopolnjenem šestem mesecu starosti, ta pa naj bi vključevala raznovrstna živila z bogatimi hranilnimi vrednostmi. Malmberg se s tem ne strinja in se svojima malčkoma raje poslužuje mesojede diete, za katero trdi, da predstavlja številne prednosti.

Izvedena je bila tudi študija, ki razpravlja o tem, da rdeče meso zagotavlja bistvena hranila, kot so beljakovine, železo, cink, selen in vitamini B (zlasti B12), ki v dietah sicer pogosto primanjkujejo, lahko pa jih pridobite z uživanjem nekaj gramov govejega mesa tedensko.

Nedavne študije, ki so zgodovinsko povezane z razvojem možganov, povezujejo rdeče meso s kroničnimi boleznimi, kot so rak, bolezni srca in ožilja, bolezni ledvic, diabetes tipa 2 in debelost. Kritiki kljub šibkim dokazom opozarjajo na tveganja. 

Malčka sedita za jedilno mizo in jesta zajtrk

Malčka sedita za jedilno mizo in jesta zajtrk

profimedia

Blagodejni učinki mesojede diete

"Ne pravim, da bi otrok moral ostati mesojedec celo svoje življenje, saj gre za zgolj kratko obdobje njegovega življenja," je dejala Malmberg.

Tudi njen malček se je od 6. do 12. meseca starosti držal mesojede diete, nato pa je prešel na bolj tradicionalni način prehranjevanja, ki vključuje tudi nekatere sezonske pridelke. Strokovnjakinja je zaupala, da doma tudi sicer jedo pretežno mesojedo dieto, te pa se je držala tudi večino svoje tretje nosečnosti: "Kot starši si prizadevamo svojim otrokom zagotoviti najboljši možni začetek življenja, prehrana pa igra ključno vlogo pri njihovi rasti in razvoju. Če otroku najprej ponudimo hrano živalskega izvora, spodbujamo optimalno absorpcijo hranil. Ko dojenčki dopolnijo šest mesecev, se njihova potreba po železu poveča, tej potrebi pa lahko ugodimo z upeljevanjem naravne hrane, bogate z železom v otrokov jedilnik. Mednje med drugim spadajo rdeče meso, jajca, meso, organi in kostni mozeg.

Ne spreglejte: 

Malmberg poziva, da je zaradi visoke biorazpoložljivosti hranilnih snovi, meso idealna izbira za dojenčke, ki šele raziskujejo gosto hrano. Prav tako poudarja, da je mesna dieta bolj bogata s hranili v primerjavi s tradicionalnimi dietami, ki pogosto temeljijo na obogatenih žitnih kosmičih in pirejih: "Tovrstna živila so običajno zelo težko prebavljiva za dojenčke in lahko povzročijo vnetja v črevesju. Riž je prazaprav tako onesnažen s težkimi kovinami in ima malo hranil. Mnogi dojenčki trpijo za ekcemi in drugimi težavami, ko začnejo jesti gosto hrano zaradi velikega poudarka na rastlinah, ki vsebujejo veliko pesticidov in herbicidov."

Kaj pravijo strokovnjaki?

Allison Orr, klinična nutricionistka na ameriški Orlando Health Arnold Palmer Hospital for Children, družine spodbuja k pozitivnim prehrambenim spremembam, ki vključujejo hrano iz vseh živilskih skupin.

"Meso in izdelki živalskega izvora vsebujejo nasičene maščobe in holesterol, ki lahko povzročajo bolezni srca, če jih uživamo v prevelikih količinah. Prehrana brez polnozrnatih živil, sadja in zelenjave ne doprinese zadostne količine vlaknin in vitamina C," je povedala Orr. "Nezadosten vnos vlaknin lahko povzroči težave s črevesjem in kronično zaprtje, medtem ko diete, bogate z vlakninami, zmanjšujejo tveganje za nekatere črevesne bolezni, vključno z divertikulozo in kolorektalnim rakom."

Malmberg deli izkušnjo s svojim prvorojencem

Malmberg na podlagi svojega strokovnega znanja in osebnih izkušenj zagovarja mesojedo prehrano za dojenčke. Kljub kritikam številni pozitivni rezultati in nekatere raziskave kažejo na znatne koristi tovrstne prehrane, starši pa se morajo posvetovati s pediatri, da zagotovijo, da so prehranske potrebe njihovih malčkov izpolnjene.

Malček stoji z odprtimi usti in v rokah drži kos mesa

Malček stoji z odprtimi usti in v rokah drži kos mesa

Profimedia

Strokovnjakinja je delila tudi svojo izkušnjo: "Izbrali smo mesojedo dieto, da bi otroku zagotovili močan okus po živalskih proizvodih, saj so ti najpomembnejši. S prvorojencem smo se držali uravnotežene prehrane in je hitro postal izbirčen, kar je moč opaziti pri številnih dojenčkih in malčkih zaradi prekomernega uživanja ogljikovih hidratov. Moj drugorojenec še vedno uživa v maščobah in beljakovinah tudi pri dopolnjenem drugem letu starosti."

Vir: newsweek.com