Razkrivamo enostaven trik, s katerim bo hujšanje postalo lažje.
Ko govorimo o hujšanju, je matematika precej preprosta: zaužiti moramo manj kalorij, kot jih porabimo. Zaradi tega so pogosto najboljša izbira manj kalorična živila in več gibanja, seveda pa moramo ob tem paziti, da ne pretiravamo s strogimi dietami in se izogibamo metodam, ki bi lahko bile nevarne.
Obstaja navada, ki jo strokovnjaki za prehrano pogosto priporočajo, ko želite shujšati in se bolje prehranjevati. Pred vsakim obrokom si privoščite... juho!
Na portalu Elle pojasnjujejo, da je juha odličen vir številnih hranil, hkrati pa vas bo nasitila, kar vam bo pomagalo, da zaužijete manj ostalih živil v obroku.
Ne spreglejte:
- Fit po 50. letu: 5 namigov, kako se počutiti mlajši in živeti dlje
- Zajtrk za vitek trebuh: 6 enostavnih in slastnih receptov, ki se jim ne boste mogli več upreti!
- Gastroenterolog razkriva 5 poceni zelišč, ki odpravljajo vnetja in pripomorejo k zdravju črevesja
Tople juhe so tolažilne
Priporočilo, naj se obrok začne s tekočo jedjo, pomaga nasititi, v primeru juh (dobra izbira so kostne juhe) pa prinašajo dobro počutje in ugodje. Kot potrjujejo strokovnjaki, je pomembno, da to upoštevamo pri prehranjevanju. "Ko pomislimo na vročo juho, jo razumemo kot nekaj tolažilnega. Uživanje nečesa vročega ustvarja občutek dobrega počutja, poleg tega pa jo lahko pripravimo iz ostankov sestavin in je tako trajnostna."
Kar zadeva količino, strokovnjaki svetujejo, da pred obrokom spijete majhno skodelico, "da zaradi njenega nasitnega učinka nadzorujete količine". V primeru juh jih lahko pripravimo iz zelenjave, kvinoje ...
Hladne juhe ali gazpacho
Čeprav so vroče tekočine blagodejne, lahko to priporočilo izvajate tudi s hladnimi različicami. Strokovnjaki priporočajo hladne juhe, zlasti poleti, saj so osvežilne in manj kalorične, pripravite pa jih lahko iz melone, buče, pomaranče ... Druga možnost je gazpacho kot uvod v kosilo ali večerjo.
Ali je mogoče piti ustekleničene juhe?
Najbolj priporočljiva možnost je vedno domača, če pa je treba poseči po pakiranem izdelku, moramo izbrati dober predelan izdelek. "Ti so lahko zdravi, če so bili izdelani iz pravih sestavin," pojasnjujejo. Treba se je izogibati sumljivim sestavinam, ki imajo pogosto "čudna imena", o katerih se je treba spraševati. Za strokovnjake so ti osumljenci "sladkorji, glukozni sirupi, fruktoza, olja (sončnično, sojino, palmovo ali koruzno), necelovita pšenična moka ...
Na koncu so to sestavine, ki ne nosijo hranilnih snovi in povzročajo le viške glukoze, ki niso priporočljivi in povzročajo večjo lakoto," pojasnjuje. Prav tako je pomembno, da si ogledate količino teh dodatkov.
Pomen dihanja
Ta nasitna in pomirjujoča navada je lahko veliko bolj učinkovita, če upoštevate še eno priporočilo. To je, da obrok začnete z opazovanjem svojega dihanja. "Hitro dihanje, ki ga izvajamo v času stresa, tesnobe ali stiske, nas vodi k temu, da jemo na avtopilota. Zavedati se moramo, da dihanje pomaga pri presnovi hrane, zato je nujno za dobro prebavo in hujšanje." Zato strokovnjaki svetujejo, da pri vsakem obroku vadimo zavestno dihanje, in sicer trikrat globoko vdihnemo pred jedjo, enkrat globoko vdihnemo med polnimi usti in trikrat na koncu.
Preberite več na Elle.si
- Preberite si še: Dr. Teja Klančič: "Sladila res niso tako nedolžna zadeva"
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del