Kako učinkovito regenerirati telo po Ljubljanskem maratonu: Nasveti za aktivno okrevanje in vrnitev k teku

20. 10. 2024
Deli
Takoj po koncu maratona naredite lahke vaje za ohlajanje in nekaj dinamičnih razteznih vaj. (foto: Profimedia)
Profimedia

Regeneracija po maratonu zahteva potrpežljivost in skrb za telo. Aktivno okrevanje s hojo, raztezanjem in lahkotno vadbo bo pospešilo proces celjenja, medtem ko sta hidracija in ustrezna prehrana ključni za povrnitev energije in moči.

Nazaj v redno tekaško rutino se vračaj postopoma, glede na to, kako se tvoje telo počuti.  Tukaj je nekaj ključnih korakov, kako se dan po maratonu lotiti regeneracije in kdaj spet začeti teči:

1. Takoj po maratonu:

Raztezanje in hlajenje: Takoj po koncu maratona naredite lahke vaje za ohlajanje in nekaj dinamičnih razteznih vaj. To pomaga sprostiti mišice in prepreči njihovo zakrčenost.

Hidracija: Med maratonom človek izgubi veliko tekočine, zato je nujno, da nadomestite izgubljeno vodo in elektrolite. Pijte izotonične napitke, bogate z elektroliti, ali pa vodo, v katero dodate ščepec soli.

Prehrana: V prvih urah po tekmi zaužijte obrok, bogat z ogljikovimi hidrati in beljakovinami. Ogljikovi hidrati obnovijo zaloge glikogena, beljakovine pa pospešijo regeneracijo mišic. Primerni so npr. testenine z mesom, piščančji riž, beljakovinske ploščice ali napitki.

Preberite še: 

2. Dan po maratonu:

Aktivna regeneracija: Kljub temu, da se morda počutite utrujeni, je priporočljivo, da se gibaš. Lahka hoja, plavanje ali kolesarjenje na nizki intenzivnosti bodo izboljšali prekrvavitev in pospešili odstranjevanje mlečne kisline iz mišic.

Počitek in spanje: Privošči si dolg spanec, saj se telo najbolje obnavlja med spanjem. Prav tako si lahko privoščiš kratke počitke čez dan.

Masaža: Če imaš možnost, obišči masažnega terapevta, specializiranega za športne masaže. Lahka masaža bo sprostila napetost v mišicah in izboljšala krvni pretok.

3. Prehrana in hidracija:

Hidracija: Tudi dan po maratonu nadaljuj z obilnim vnosom tekočine, predvsem vode in izotoničnih napitkov.

Prehrana: Jej redne obroke z visoko vsebnostjo antioksidantov, ki pomagajo pri obnovi mišic (npr. borovnice, špinača, losos) in zdravih maščob (npr. oreščki, avokado). Ne pozabi na beljakovine (pusto meso, stročnice) za mišično regeneracijo.

Regeneracija po maratonu

V prvih urah po tekmi zaužijte obrok, bogat z ogljikovimi hidrati in beljakovinami.

Profimedia

4. Ledena kopel ali izmenično tuširanje:

Izmenjuj toplo in hladno vodo med tuširanjem, ali pa si privošči ledeno kopel. Hladna voda zmanjšuje oteklino in vnetje, topla pa spodbuja prekrvavitev.

5. Kdaj spet začeti teči:

Prvi teden po maratonu: Teden po maratonu naj bo posvečen aktivnemu počitku. Lahko se lotiš lahkotnega gibanja, kot so hoja, plavanje ali joga, vendar se izogibaj teku in intenzivni vadbi.

Drugi teden po maratonu: Če se počutiš dobro in tvoje mišice niso več boleče, lahko začneš z lahkimi, kratkimi teki na ravni površini (30–40 minut) z nizko intenzivnostjo. Poslušaj svoje telo – če se bolečina ali utrujenost pojavi, si vzemi še nekaj dni odmora.

Po treh tednih: Počasi se lahko vrneš v svoj običajen trening, vendar bodi pozoren, da ne pretiravaš z intenzivnostjo. V tem obdobju gre predvsem za prilagoditev mišic in vezivnih tkiv na obremenitve, ki si jih prestal.

6. Pozor na znake pretreniranosti:

Če občutiš hudo utrujenost, trajajoče bolečine, težave s spanjem ali spremembe v apetitu, je to lahko znak, da potrebuješ več počitka. Ne hiti s povratkom, saj tvegaš poškodbe. 

Preberite še:

Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven