Moški slabo skrbijo za svoje zdravje

4. 10. 2011
Deli
Kar 30 odstotkov rakavih obolenj lahko preprečimo s spremembo življenjskega sloga, hrana, kot so zelena, blitva, brokoli in grozdje, pa je sploh močan zaveznik moškega zdravja.

Ko se jim pokvari jekleni konjiček, brez katerega ne znajo živeti, moški brez razmišljanja pohitijo k svojemu avtomehaniku, no, ko v urinu opazijo kri, pa jim niti na pamet ne pade, da bi obiskali zdravnika. Zakaj so tako trdoglavi? Ali res ne vedo, da brez zdravja tudi za svoje konjičke ne bodo mogli skrbeti tako skrbno in lepo?

Približno 68 odstotkov pripadnikov 'močnejšega' spola ima težave z odvečnimi kilogrami, 48 odstotkov se jih otepa s psihičnimi težavami, kar 95 odstotkov se jih ne prehranjuje zdravo in le 16 odstotkov je tistih, ki so zaradi svojih težav obiskali zdravnika.

Neka britanska študija je pokazala, da moškim tudi kri v urinu in bolečine v prsih niso zadosten razlog, da bi obiskali zdravnika. No, potem niti ni čudno, da moški živijo kar nekaj let manj kot ženske in da v domovih za ostarele srečamo veliko veliko več žensk kot predstavnikov nasprotnega spola.

Zakaj tako zanemarjajo zdravje?

Tudi ameriške študije ne govorijo v prid moškim. Menda jih kar 70 odstotkov veliko bolj skrbi za svoje jeklene konjičke kot za svoje zdravje. Ko so ta podatek pokazali njihovim ženam, jih je bilo kar 40 odstotkov popolnoma zgroženih, da bi moški veliko hitreje ob najmanjši praskici pohiteli na servis, medtem ko bi obisk zdravnika odlagali do zadnjega. Na vprašanje, zakaj moški tako zanemarjajo svoje zdravje, je odgovoril ameriški zdravnik Rick Kellerman, ki trdi, da moškim zdravje pač ni zelo pomembno.

Torej, katere razloge, ki razkrivajo, zakaj se moški izogibajo zdravnikov, je odkril Kellerman? 12 odstotkov moških trdi, da nima časa za čakanje v ambulanti, 8 odstotkov se jih ne mara zdraviti, 7 odstotkov se jih boji, da bi izvedeli, da so bolni, in štirje odstotki trdijo, da ne poznajo dobrega zdravnika v svoji bližini.

Kar 30 odstotkov rakavih obolenj lahko preprečimo s spremembo življenjskega sloga, hrana, kot so zelena, blitva, brokoli in grozdje, pa je sploh močan zaveznik moškega zdravja.

A menda imajo, tako trdijo strokovnjaki, največjo moč na odločitev moškega, da gre k zdravniku, prav njihove ženske. Samo one znajo s svojimi čustvi nežno pritisniti na svojega 'silaka', da le poskrbi za svoje zdravje.

Zakaj so sistematski pregledi tako pomembni?

Sistematski pregledi niso rezervirani samo za šolarje in dijake, ampak so nujni v prav vsakem življenjskem obdobju. Zdravniki priporočajo, da vsaj enkrat na leto, no, ali pa na dve leti, naredite temeljit oz.sistematski pregled, saj le tako pravočasno odkrijete, ali gre v vašem telesu kaj zelo narobe.

Moški v Sloveniji in preostalem razvitem svetu največ umirajo zaradi kardiovaskularnih bolezni in rakavih obolenj. Strokovnjaki pravijo, da bi moral vsak moški po 18. letu enkrat na leto opraviti digitalni pregled testisov, po dopolnjenem 40. letu bi moral vsak iti na ultrazvok prostate, po 50. letu pa tudi urološki pregled. Na vsakih tri do pet let bi bilo skoraj nujno pregledati raven holesterola ter preveriti sluh, vid in telesno težo.

  • Kar 30 odstotkov rakavih obolenj lahko preprečimo s spremembo življenjskega sloga, hrana, kot so zelena, blitva, brokoli in grozdje, pa je sploh močan zaveznik moškega zdravja.

Iz revije Lisa

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek