V procesu staranja postane skrb za zdravje še nekoliko večja prioriteta. Med to se uvršča tudi zdravje možganov, ki je potrebno za splošno dobro počutje in mnoge kognitivne procese, ki so potrebni za kakovostno življenje.
Četudi naj bi nekatere kognitivne spremembe v človekovem vedenju bile posledica staranja, ni potrebno, da je tako. Vsaj sodeč po novih ugotovitvah raziskav ne, ki kažejo na to, da lahko nekateri vitamini in minerali bistveno pripomorejo k ohranjanju kakovostnega delovanja možganov tudi v starosti.
Kateri vitamini predstavljajo pomembno vlogo zoper staranje možganov?
Vitamin C in E
Antioksidanti, kot sta vitamina C in E, pri zaščiti možganov predvsem pred stresom, igrajo eno izmed ključnih vlog. Ravno oksidativni stres, ki ga povzročajo prosti radikali je namreč glavni krivec za morebitni upad kognitivnih sposobnosti v procesu staranja.
V katerih živilih jih najdete? Dobri viri vitamina C so med drugim citrusi, jagode, oreščki, zelena listnata zelenjava in semena. Vitamin E pa najdete v mandljih in sončničnih semenih.
Ne spreglejte:
- Kaj se zgodi, če povsem opustite pitje alkohola?
- Ima več vitamina C kot limona, ščiti kožo, srce, telo: Čaj iz tega sadeža je hkrati močan in okusen, pa vendar nanj pogosto pozabimo
- Samo tako se pravilno uživa D vitamin: Te 4 stvari so najpomembnejše, da ga bo vaše telo absorbiralo
Omega 3 maščobne kisline
Omega 3 maščobne kisline, spadajo med sestavni del membran možganskih celic. Tovrstne maščobne kisline imajo antioksidativne lastnosti, ki delujejo protivnetno in spodbujajo zdravo delovanje možganov.
Redno uživanje omega 3 maščobnih kislin lahko zmanjša tveganje za kognitivni upad in na splošno ugodno deluje za zdravje možganov. Če si želite privoščiti čim več omega 3 maščobnih kislin, v svojo prehrano dodajte mastne ribe, kot so losos ter orehe, lanena in chia semena.
Vitamin D
Vitamin D ni prvenstven le za zdravje kosti, temveč ima pomembno vlogo tudi pri kognitivnih funkcijah. Celotni možgani so prepleteni z receptorji vitamina D, da lahko podpirajo pomembne možganske procese. Vitamin D lahko pridobite z izpostavljenostjo sočni svetlobi ali s prehrano ter prehranskimi dodatki.
B vitamini
Tudi B-vitamini so bistveni za mnoge možganske funkcije, pod kar je vključeno tudi vzdrževanje mielina, zaščitnega ovoja živčnih vlaken. Med pomembne za možgane spadajo predvsem B6, B9 in B12. Vitamin B6 lahko najdete v bananah, krompirju in perutnini. Vitamina B9 je mnogo možno dobiti v listnati zelenjavi, fižolu in leči, medtem, ko se vitamin B12 nahaja predvsem v proizvodih živalskega izvora.
Magnezij
Pomemben mineral, ki je pomemben za ohranjanje zdravja možganov je tudi magnezij, ki sicer sodeluje pri več kot 300 kemičnih reakcijah v telesu. Pomaga pri uravnavanju nevrotransmiterjev in spodbuja sinaptično plastičnost ter pripomore k izboljšanju kognitivnega delovanja. Med prehrano, ki je polna magnezija, so oreščki, semena in zelena listnata zelenjava.
Cink
Tudi cink je z možgane pomemben mineral, saj zadostne ravni cinka podpirajo splošno kognitivno funkcijo možganov. Vlogo ima tudi pri prispevku k strukturi beljakovin v možganih. Cink najdete predvsem v mesu, mlečnih izdelkih, stročnicah in oreščkih.
Kurkumin
Med odlične za možgane spada še kurkumin, ki je sicer aktivna spojina kurkume, začimbe, ki se ponaša z mnogimi antioksidativnimi lastnostmi in deluje blagodejno zoper vnetna stanja v telesu.
Glede na raziskave ima kurkumin učinke, ki lahko zmanjšajo tveganje za slabši spomin in zmanjšanje kognitivnih sposobnosti, ki so povezane s staranjem. Tudi to je eden izmed razlogov, da v svojo prehrano oziroma kuhanje vključite to čarobno začimbo.
Vir: indiatimes.com
- Preberite še: Raziskava je pokazala: Za glavobole in migrene je lahko krivo pomanjkanje tega vitamina
Bonus video: Kakšen odnos do hrane imamo Slovenci?
Pojasnjuje prehranska strokovnjakinja Dajana Smolnik.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?