Sami odpravite bolečino!

26. 2. 2008
Deli

Če potrebujete hitro pomoč, nikar vedno takoj ne odhitite k zdravniku. Pomagajo vam lahko preizkušena in poceni zdravila.

Vsak sam najbolje pozna svoje telo. Nič čudnega torej, da so vedno bolj priljubljena zdravila brez recepta iz domače lekarne – pa ne le zato, ker prihranimo nekaj evrov. Če poznamo vzrok bolezni, lahko učinkovito in hitro pozdravimo vse blage in lažje bolečine. Preberite več o zanesljivih zdravilih in tudi o tem, kdaj je bolje, da obiščete zdravnika.

Glavobol

Poleg klasičnih metod polaganja vrečk z ledom ali hladnih brisač na čelo, pitja črnega čaja z limono ali le spanja se v zadnjem času vedno več uporabljajo tudi sredstva z acetilsalicilno kislino, paracetamolom ali ibuprofenom. Zdravil naj ne bi jemali več kot deset dni na mesec – drugače je bolje obiskati zdravnika!

Bolečine v ušesih

Obrazložitev: razlog za bolečine je zamašitev Evstahijeve cevi. Če je ta prezračevalni kanal med srednjim ušesom in žrelom zaprt, se lahko pojavijo ušesne bolečine in vnetja srednjega ušesa. Bolje je, da uporabite nosno pršilo, ki znova prečisti povezavo. Uporabljajte ga največ teden dni, da ne postanete odvisni od pršila!

Bolečine v grlu

Če mandlji pri vsakem požirku zabolijo, morate grgrati kamilični ali žajbljev čaj in veliko piti. V lekarni lahko kupite tudi tablete za lizanje, na osnovi pomirjajočih zelišč. Če so bolečine zelo močne, pomagajo tablete za lizanje z lokalnim anestetikom.

Bolečine v prsih

Pekoče bolečine v prsih, ki postanejo močnejše, če se nagnete naprej, so značilne za zgago. Pomagajo t. i. antacidi, ki jih lahko kupite v lekarni. Če vas nadloga muči več kot dvakrat tedensko in ne izgine niti z jemanjem zdravil, ki vežejo kislino (na primer talcid, maaloxan), morate obiskati zdravnika.

Bolečine v trebuhu

Veliko žensk trpi zaradi razdražljivega črevesja. Bolečine v trebuhu pogosto spremlja občutek polnosti in napihnjenosti ter menjava driske in zaprtosti. Če ne pomagajo pomirjujoča rastlinska zdravila s kamilico, kumino, grenikom (na primer iberogast), lahko poizkusite s svečkami z butilskopolaminom, ki odpravljajo krče.

Bolečine v hrbtu

Ko ščipa in vleče v hrbtu, pogosto ni vzrok preveč, temveč premalo gibanja. Sredstva proti bolečinam in terapijo lahko predpiše le zdravnik. Proti bolečemu nategovanju najbolj pomagata gibanje (plavanje, hoja) ali toplota (savna oziroma vroča kopel). V lekarnah lahko kupite toplotne obliže.

Menstrualne bolečine

Skoraj vsaka ženska občasno ali pa celo redno trpi zaradi menstrualnih bolečin. S takšnimi težavami je največ prav mladih žensk. Pomaga vsaka oblika sprostitve, med drugim tudi svečke z butilskopolaminom, ki odpravljajo krče.

Bolečine v sklepih

Po svetu vedno več ljudi trpi zaradi obrabe sklepov. Za blažitev akutnih bolečin na kratek rok delujeta ibuprofen ali diclofenac. Na dolgi rok strokovnjaki priporočajo obnovo hrustanca z glukozamin sulfatom ali selenom.

Nasveti strokovnjakov

Pomoč pri migrenah

Odstranite povzročitelje: Opazujte, ali morda vaše migrene povzročajo določena živila ali poživila – in se jim izogibajte. Vzpostavite reden ritem spanja in vstajanja – tudi ob koncih tedna. Prav tako se redno prehranjujte.

Bodite sproščeni: Izogibajte se stresu. Vsak dan si vzemite čas za odmor. Mirno odklonite naloge, ki jih ne želite ali pa ne morete opraviti, in ne pustite, da bi nad vami izvajali pritisk.

Spravite se v pogon: Redna športna aktivnost, najbolje vzdržljivostni športi, kot so tek, rolanje, kolesarjenje ali hoja, dokazano zmanjšuje napade in hkrati tudi intenzivnost migren. Pomagata tudi progresivna sprostitev mišic in joga.

Pomoč pri predmenstrualnih bolečinah

Tri od štirih žensk v rodnem obdobju tožijo o bolečinah v dneh pred začetkom menstruacije. Vzrok je naravno povišanje hormona prolaktina v drugi polovici ciklusa.

Prizadete trpijo za utrujenostjo, razdražljivostjo, napihnjenostjo in napetostjo v prsih, so depresivne ali agresivne in preobčutljive za bolečino. Pomagajo tablete proti bolečinam pa tudi tekoča in rastlinska zdravila.

Najboljša samopomoč sta uravnotežena prehrana in telesna aktivnost. Pomaga tudi jemanje nenasičenih maščobnih kislin (omega 3), kompleksa B-vitaminov, šentjanževke in melise, kot tudi uživanje magnezija.

S pritiskom prstov proti bolečini

Bolečine v ušesih: Do prve ublažitve si masirajte točko 'palača sluha'. Ta leži na hrustančnem delčku uhlja in je zaščita pred vhodom v sluhovod. Alternativa: za ušesno mečico v smeri roba lasišča leži na kostnem delu akupresurna točka 'zaščita pred vetri'.

Glavobol: Sredinec ali kazalec naj desno in levo kroži okoli senc (fotografija), vse dokler bolečina počasi ne popusti. Druga točka (čez ožino) leži na notranji strani zapestja, tri prste širine od utripa navzgor proti komolcu. Pomembno: pri bolečinah v desnem delu glave pritiskajte na levo zapestje, pri bolečinah v levem delu pa desno.

Bolečine v hrbtu: Boleče napetosti mišic sprosti 'otok sredine', ki leži na desnem hrbtišču roke – natančneje v podaljšku ostrega kota med mezincem in prstancem. Točko boste najlažje našli, če boste zatipali vmesne prostorčke dlačnih kosti v smeri roke. Tam, kjer se srečata obe kosti, je blažilna akupresurna točka.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek