Zdravstvena delavka svetuje: TEGA znaka raka debelega črevesa nikar ne spreglejte

18. 7. 2023
Deli
Zdravstvena delavka svetuje: TEGA znaka raka debelega črevesa nikar ne spreglejte (foto: Profimedia)
Profimedia

Na enem od ameriških forumov se je oglasila upokojena medicinska sestra in spregovorila o znaku raka debelega črevesa, ki ga številni spregledajo...

Nikoli ne prezrite zaprtja

"Ljudje dojemamo zaprtje kot nekaj, kar se pojavi zaradi neustreznega življenjskega sloga. Temu je res tako, a pogosto je zaprtje tudi znak hujših težav.

Sama sem v zadnjem času veliko potrebo opravljala vsak drugi dan, občasno pa je prišlo do zaprtja. Ko se je to zgodilo, sem popila kavo ali zaužila kakšno živilo, ki je znano po tem, da spodbuja prebavo. Mislila sem, da imam pač nekoliko bolj 'leno prebavo'. 

Nato pa se je izkazalo, da imam raka debelega črevesa. Slednjega so mi odkrili na rutinskem pregledu, k sreči pa je bil odkrit dovolj zgodaj, zato je bila potrebna le manjša operacija. Mnogi nimajo take sreče.

Kot medicinska sestra sem opazila ogromno primerov, v katerih so posamezniki ignorirali svoje zaprtje in ga prepisovali drugim vzrokom, nato pa se je izkazalo, da je šlo za raka. Za nekatere je bilo žal tudi prepozno."

Obstrukcija črevesa

Uporabnica foruma opozarja, da je zaprtje lahko, tudi če ne gre za rakavo obolenje, zelo nevarno. Zaradi tega je ključno, da mu namenimo dovolj pozornosti in ustrezno ukrepamo.

"Nekaj dni brez odvajanja blata je lahko precej neprijetno, nikakor pa ne smete dopustiti, da bi zaprtje trajalo predolgo. Med drugim je to lahko posledica obstrukcije črevesa, ki je prav tako lahko usodna," pojasnjuje.

Na forumu je zapisala še primer, ko je ena od pacientk umrla ravno zaradi obstrukcije črevesja.

"Gospo so pripeljali v bolnišnico z manjšo anevrizmo aorte, povedala pa je tudi, da ima trebušne krče in zaprtje. V bolnišnici niso opravili ustreznega pregleda, temveč so gospo poslali domov skupaj z laksativi in zdravili za krvni tlak.

Čez nekaj dni so se bolečine stopnjevale, pojavilo se je tudi bruhanje. Na koncu so gospo s helikopterjem pripeljali v isto bolnišnico, vendar so jo tam ponovno odslovili, rekoč da nimajo opreme, da bi lahko obravnavali njeno stanje. Zaradi tega so jo prepeljali v drugo, večjo bolnišnico, kjer je sledila takojšnja urgentna operacija.

Njeno debelo črevo je zaradi dolgotrajnega zaprtja počilo, vsebina črevesja pa se je izlila iz trebušne votline. Čeprav so se v drugi bolnišnici na vse pretege trudili, da bi gospo z operacijo rešili, je poseg bil neuspešen in pacientka je umrla.

Če bi jo v prvi bolnišnici ustrezno pregledali, bi opazili črevesno obstrukcijo in bi lahko tudi pravočasno ukrepali. Namesto tega je trpela peklensko bolečino in nato zaradi malomarnosti drugih tudi izgubila življenje."

Ravno zaradi tega poudarja, kako zelo je pomembno, da se tudi sami kot pacienti zavedamo resnosti svojih prebavnih težav in zahtevamo ustrezne preglede.

"Nikoli ne prezrite zaprtja, sploh, če je slednje dolgotrajno. In če zdravnik glede tega ne stori ničesar, zahtevajte ustrezno oskrbo, ali pa pojdite po drugi mnenje," je še zapisala.

Vir: quora.com

Bonus video: Prehranska strokovnjakinja pojasnjuje vse, kar morate vedeti o rastlinski prehrani

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek