Kaj se dogaja v telesu, ko se poljubljamo? Znanost pravi, da je odlično za naše zdravje

12. 2. 2024
Deli
Kot so že večkrat izpostavili različni svetovni strokovnjaki, strastno poljubljanje aktivira kar 29 obraznih mišic, kar posledično zmanjšuje obrazne gube. (foto: Profimedia)
Profimedia

Poljubljanje zmanjšuje raven kortizola, hormona stresa, v našem telesu, s tem pa posredno krepi tudi naš imunski sistem ter pripomore k zniževanju krvnega tlaka. 

Zato je poljubljanje odličen način za sprostitev in zmanjševanje vsakodnevnega stresa. Zmanjšan stres lahko pomaga tudi zmanjšati tesnobo in spodbuja splošno dobro počutje.

Preberite še:

Znanost dokazuje: Poljubljanje je dobro za naše zdravje

O tem, kako koristno je poljubljanje za naše telo, pričajo tudi številni znanstveni članki in raziskave, narejene po vsem svetu.

Raziskava Nizozemske organizacije za aplicirano znanstveno raziskovanje (TNO), ki je bila že pred več leti objavljena v znanstveni reviji Microbiome, je opozorila na koristi, ki jih lahko ima poljubljanje na naše zdravje.

"Francoski poljubi so odličen primer izpostavljanja ogromnim številom bakterij v zelo kratkem času," je pojasnil vodja raziskave profesor Remco Kort. Izmenjava okoli 80 milijonov bakterij z enim samim poljubom včasih sicer prinese tudi kakšen prehlad, a ima tudi korist za krepitev imunskega sistema in razvoj odpornosti do različnih mikroorganizmov.

Čustvena stimulacija med poljubljanjem lahko poveča srčni utrip.

Čustvena stimulacija med poljubljanjem lahko poveča srčni utrip.

Profimedia

Kot so že večkrat izpostavili različni svetovni strokovnjaki, strastno poljubljanje aktivira kar 29 obraznih mišic, kar posledično zmanjšuje obrazne gube. Prav tako strastno poljubljanje pospeši utrip vašega srca, kar pomaga znižati krvni tlak.

Poljubljanje je odlično tudi, če trpite za glavobolom ali menstrualnimi krči. Prekrvitev, ki jo povzroči poljub, pa lahko pomaga pri zdravljenju raznih madežev na obrazu in dermatitisa.

Kaj se še dogaja v telesu med poljubljanjem?

1. Sproščanje kemikalij:

Poljubljanje lahko sproži sproščanje različnih kemikalij v možganih, vključno s serotoninom, dopaminom in oksitocinom. Te kemikalije so povezane z občutki sreče, užitka in povezanosti.

2. Povečanje srčnega utripa:

Čustvena stimulacija med poljubljanjem lahko poveča srčni utrip. Adrenalin se lahko sprosti, kar lahko povzroči občutek vzburjenja in poveča pretok krvi po telesu.

3. Sprostitev mišic:

Fizični stik in nežnost med poljubljanjem lahko pomagata sprostiti napetost v mišicah. To lahko povzroči občutek sproščenosti in umirjenosti.

4. Zmanjšanje stresa:

Poljubljanje lahko zmanjša raven stresa. Oksitocin, ki se sprosti med poljubljanjem, je znan tudi kot "hormon ljubezni" in je povezan z zmanjšanjem stresa ter izboljšanjem razpoloženja.

Partnerja si izmenjujeta vonjave in okuse, kar lahko okrepi privlačnost med njima.

Partnerja si izmenjujeta vonjave in okuse, kar lahko okrepi privlačnost med njima.

Profimedia

5. Izboljšanje imunskega sistema:

Poljubljanje in intimni stiki lahko spodbujajo imunski sistem. Raziskave kažejo, da lahko fizična intimnost, vključno s poljubljanjem, pomaga krepiti obrambni sistem telesa.

6. Aktivacija živčnega sistema:

Poljubljanje stimulira občutljive živčne končiče v ustih in okoli ustnic. To lahko povzroči aktivacijo živčnega sistema in s tem občutek vznemirjenja.

7. Izboljšanje razpoloženja:

Čustveni in fizični vidiki poljubljanja lahko izboljšajo razpoloženje in zmanjšajo občutek osamljenosti. Partnerji si s fizičnim stikom izražajo naklonjenost in povezanost.

8. Povečanje zaznavanja:

Poljubljanje povečuje zaznavanje. Partnerja si izmenjujeta vonjave in okuse, kar lahko okrepi privlačnost med njima.

9. Aktivacija določenih delov možgan:

Možganske skeniranje je pokazalo, da se med poljubljanjem aktivirajo določene možganske regije, vključno z tistimi, ki so povezane z obdelavo čustev in nagrad.

Poleg teh učinkov pa je pomembno opozoriti, da je izkušnja poljubljanja zelo osebna in je odvisna od individualnih preferenc in občutkov posameznika.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek