Naše mame in babice že desetletja prisegajo na to dieto in trdijo, da zagotavlja najhitrejši način hujšanja: Traja samo teden dni, kilogrami pa se kar topijo

19. 6. 2023
Deli
Naše mame in babice že desetletja prisegajo na to dieto in trdijo, da zagotavlja najhitrejši način hujšanja: Traja samo teden dni, kilogrami pa se kar topijo (foto: Profimedia)
Profimedia

Ljubitelji diete trdijo, da lahko v enem tednu izgubite do 6 ali več kilogramov. Nekateri jo uporabljajo za začetek svojega načrta hujšanja ali za zmanjšanje telesne teže za poseben dogodek.

OPOZORILO: Nikakor ne priporočamo, da se poslužujete diet, ki bi od vas zahtevale stradanje, ali kako drugače škodovale zdravju. Preden se lotite hujšanja, se posvetujte z zdravnikom in drugimi strokovnjaki, ki vam bodo pomagali sestaviti uravnotežen program prehrane in gibanja. 

Še preden so vedele za keto, Atkinsonovo, LCHF dieto, se je ženskam uspelo znebiti odvečne maščobe s trebuha in bokov. In kako? Verjetno ste že kdaj slišali mamo, babico ali sosedo, da so večkrat omenile zelje, takoj ko so malce shujšale. Zeljna dieta je priljubljena že dolgo, predvsem zato, ker se kilogrami z lahkoto izgubijo, kot pravijo, in to pet ali šest v tednu.

Toda preden se založite z zeljem, vedite, da vam ta hitra dieta na dolgi rok ne bo pomagala in da vašemu telesu ne daje hranilnih snovi, ki jih potrebuje, da ostane zdravo.

Kaj je skrivnost?

Izkazalo se je, da ima ta skromna križnica tako bogat prehranski profil, da bi morala biti na vašem krožniku pogosteje kot le enkrat ali dvakrat na leto. Spoznajte prednosti zelja za zdravje - in teh je kar nekaj.

Zelje je listnata zelenjava iz družine Brassica, kamor spadajo tudi brokoli, cvetača in brstični ohrovt, in je ena najstarejših znanih vrst zelenjave, saj izvira že iz časa 4000 let pred našim štetjem na Kitajskem. Na voljo je več sort - zelena, rdeča in savojska -, ki jih lahko jemo surove* ali kuhane, jih damo v juho, vmešamo v solato ali cvrtje, jih dodamo ribjim tacosom ali pa jih preprosto skuhamo na pari.

Zelje si je zaradi svoje nezahtevnosti in zdravilnih učinkov v srednjem veku prislužilo vzdevek "zdravilo za revne". Če si resnično prizadevate izboljšati svojo prehrano, je dodajanje te križnice v svoj jedilnik dober začetek.

Profimedia

Boljša prebava

Njegova vsebnost vlaknin in vode lahko pomaga preprečevati zaprtje in ohranjati zdrav prebavni trakt. Z uživanjem zelja v fermentirani obliki (kislo zelje) dobite tudi veliko probiotikov, ki so ena najboljših stvari za zdravo prebavo in črevesje.

Znižuje holesterol

Zelje lahko pomaga tudi pri zniževanju holesterola. Njegove vlaknine in hranila se v črevesju vežejo z žolčnimi kislinami in se izločijo z blatom, namesto da bi se absorbirale v kri. Če ga jemo na pari, ima večjo moč za zniževanje holesterola.

Krepitev imunskega sistema

Zelje je odličen vir tako pomembnega vitamina C, ki je ključnega pomena za ohranjanje močnega imunskega sistema.

Boj proti raku

Zelje: Že leta je znano, da je uživanje križnic povezano z manjšim tveganjem za nastanek raka. Spojina sulforafan, ki vsebuje žveplo in daje tej zelenjavi grenak okus, je tudi tisto, kar ji daje posebno moč v boju proti raku. Dokazano je, da sulforafan zavira napredovanje rakavih celic. Antocianini, močni antioksidanti, ki dajejo rdečemu zelju živahno barvo, upočasnjujejo nastanek in celo uničujejo že nastale rakave celice.

Zmanjšuje vnetja

Vnetje povzroča nepotrebne bolečine in nelagodje ter lahko vodi tudi v številne druge bolezni in tegobe. Glutamin, aminokislina, ki jo najdemo v zelju, je močno protivnetno sredstvo, ki pomaga zmanjšati bolečine v sklepih, artritis in ublažiti alergije. Zelje velja za enega od desetih najboljših prehranskih virov glutamina.

Hujšanje

Zelje je pravo živilo, če želite hitro shujšati. Ta zelenjava je izjemno zdrava in spada med nizkokalorično hrano. Ne glede na to, koliko zelja pojeste, s kalorijami ne smete pretiravati, saj je v 100 g zelja le 96 kJ (23 kcal) in približno 5,6 g ogljikovih hidratov.

Zelje je bogato tudi z rastlinskimi vlakni, ki dajejo občutek sitosti. Bogat je z vitaminom K, vitamini A, B1, B2 ter minerali, kot so magnezij, kalcij, fosfor in cink. Poleg hitrega hujšanja je zeljna dieta tudi odličen detox za celotno telo.

Obstajajo podatki, da so zeljno juho uporabljali tudi med prvo svetovno vojno kot sredstvo za čiščenje telesa in krepitev imunosti. Zelje je zelo bogato z vitaminom C in žveplom, kar mu daje močan, specifičen vonj pri kuhanju.

Je zelo učinkovit pri odstranjevanju toksinov in prostih radikalov iz telesa. Nekatere raziskave kažejo, da žvečenje zelja sprošča spojine, ki delujejo proti raku, kot so izotiocianati in indoli.

Zelje dodatno spodbuja prebavo, še posebej kislo zelje. Med kisanjem se v zelju ustvarijo bakterije, ki so koristne za črevesno floro, zato lahko namesto probiotikov v kapsulah uporabite kislo zelje. Prehrana, bogata z zeljem, pozitivno vpliva na zdravje srca in ožilja ter preprečuje slabokrvnost. Zelje zmanjšuje absorpcijo maščob iz hrane, zato je odlično za zniževanje slabega holesterola v krvi.

Kako slediti dieti z zeljem?

Zeljna dieta je sedemdnevna dieta, ki temelji na zeljni juhi, ki je glavni obrok in jo lahko uživate v neomejenih količinah kadarkoli in kadarkoli začutite lakoto. Dobra novica je, da lahko poleg zeljne juhe jeste tudi druga živila, točno določena po dnevih, seveda pri čemer se držite nizkokalorične in zdrave hrane. Tako se boste lažje držali diete in se ne boste predajali želji po nedovoljeni hrani. Da bi pospešili proces hujšanja in razstrupljanja, morate zaužiti zadostne količine vode, vsaj 2,5 l na dan. Priporoča se tudi uvedba multivitaminskih dodatkov brez sladkorja, ki bodo nadomestili minerale in vitamine, ki jih zeljna juha ne vsebuje.

Recept za zeljno juho

Sestavine:

  • 5 velikih čebul
  • 2 zeleni papriki
  • 1 ali 2 pločevinki celega paradižnika (ali 1-2 večja sveža paradižnika ali 2 dcl kuhanega paradižnika - domačega ali kupljenega) 
  • 1 šopek zelene
  • 1 srednje velik korenček
  • 1 večja glava zelja (sladka, sveža)
  • 1 žlica naslednjih žit in stročnic: leča, pšenica, ječmen in suh grah
Profimedia

Priprava:

Na oljčnem olju najprej prepražimo drobno sesekljano čebulo, dokler se ne zmehča, nato dodamo vso ostalo zelenjavo, razen zelja. Solimo, popramo, dodamo peteršilj in po želji še feferone. Zalijemo z vodo, da je pokrita in kuhamo toliko časa, da se zelenjava zmehča.

Narezano zelje dodamo šele, ko se vsa ostala zelenjava (ter stročnice in žita, če ste jih dodali) zmehčajo, saj se mora kuhati najkrajši čas. Zelje kuhamo najkrajši čas, da ohrani čim več hranilnih snovi, vitaminov in mineralov.

Poskusite uporabiti čim manj soli, soli pa ne dodajajte niti po kuhanju. Če želite izboljšati okus, lahko juho začinite z drugimi zanimivimi začimbami po okusu. Prav tako se izogibajte dodajanju škrobne zelenjave v juho, kot je krompir ali sladki krompir.

To juho lahko jeste, kadar koli začutite lakoto in kolikor želite. Izkušnje pravijo, da več ko pojeste te juhe, bolj shujšate. Spremlja jo naslednji razpored ostalih obrokov po dnevih. Zelo pomembno je, da upoštevate preostali jedilnik, saj se poleg zeljne juhe prav v njem skriva ključ do uspeha te diete. Med dieto nikakor ne uživajte sladkarij, prigrizkov, hitre hrane ali česar koli, kar ni na priporočenem jedilniku.

Prav tako je zelo pomembno, da se med dieto izogibate alkoholnim pijačam in da počakate vsaj 24 ur, preden začnete s to dieto, če ste pred tem pili alkoholne pijače. In po končani dieti počakajte vsaj 24 ur, preden popijete prvo alkoholno pijačo.

Jedilnik

Prvi dan

Vse sadje razen banan. Lubenice in melone imajo od drugega sadja najmanj kalorij. Zato se jedo samo juha in sadje. Pijete lahko nesladkan čaj, nesladkano črno kavo in/ali vodo.

Drugi dan

Vsa zelenjava – količina ni omejena – pomembno je, da niste lačni. Poskusite jesti listnato zelenjavo in se izogibajte stročjemu fižolu, grahu, koruzi itd. Za večerjo si lahko privoščite velik pečen krompir na maslu. Ne jejte sadja. Ne pozabite jesti juhe vsaj enkrat na dan.

Tretji dan

Jejte juhe, sadja in zelenjave, kolikor želite. Ne jejte pečenega krompirja. Če ste upoštevali zgornje napotke, bi morali biti v teh treh dneh 2-3 kg lažji.

Četrti dan

Čez dan pojejte do tri banane, juhe in popijte posnetega mleka, kolikor želite. Banane imajo veliko kalorij in ogljikovih hidratov, mleko pa vsebuje potreben kalcij.

Peti dan

Govedina in paradižnik. Pojeste lahko 300-600 g govedine in do šest paradižnikov. Poskusite čez dan popiti 6-8 kozarcev vode in vsaj krožnik juhe.

Šesti dan

Govedina in zelenjava. Govedine in zelenjave lahko jeste, kolikor želite, z zeljno juho seveda.

Sedmi dan

Integralni riž in zelenjava. Pijte nesladkan sadni sok. Riža in zelenjave lahko jeste, kolikor želite, vsekakor pa juhe. Ob koncu sedmega dne boste ob upoštevanju navodil izgubili od 4,5 do 7 kilogramov. Če ste izgubili več kot sedem kilogramov, pred ponovnim začetkom diete naredite sedem do desetdnevni premor.

Seveda se pred to, kot pred vsako drugo dieto, posvetujte z zdravnikom.

Preberite še:
Kaj je Tabata? Vadba, ki bo vaše telo izklesala še pred poletjem in to samo v 4 minutah na dan
Priporočamo tudi:
Morda ste že doživeli verbalno zlorabo, pa se tega ne zavedate

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek