Ta živila najpogosteje povzročajo napihnjenost

22. 10. 2023
Deli
Ta živila najpogosteje povzročajo napihnjenost (foto: Profimedia)
Profimedia

Katera živila so najpogostejši krivec za težave z napihnjenostjo in plini?

Napihnjenost je nevšečnost, ki se pojavlja zelo pogosto, zanjo pa so odgovorni različni dejavnikov, kot je neustrezna prehrana, občutljivost, črevesne težave, hormonske spremembe in drugo.

Vlaknine

Vlaknine so izjemno pomembno hranilo, ki ga najdemo v sadju, zelenjavi in ​​polnozrnatih izdelkih, nezadostno uživanje vlaknin pa lahko prispeva tudi k zaprtju in zdravstvenim težavam s črevesjem.

Vseeno pa pretirano uživanje vlaknin lahko tudi povzroči neželene učinke - eden od njih je tudi napihnjenost. Zaradi tega je pomembno, da smo pri uživanju vlaknin zmerni.

Mlečni izdelki

Ste vedeli, da kar 68 % svetovnega prebivalstva ne zmore (ali zmore veliko slabše) prebavljati laktoze? Ravno težave pri presnovi z laktozo pa se lahko kažejo s prebavnimi motnjami in napihnjenostjo, ki se pojavijo takrat, ko uživamo mleko in mlečne izdelke.

Gazirane pijače

Tudi gazirane pijače so lahko potencialni krivec za napihnjenost. V kolikor imate težave, je najbolje, da uživate kar navadno vodo, ki vas bo odžejala in hkrati pripomogla tudi k zdravi prebavi, s tem pa se lahko ublaži tudi napihnjenost.

Živila z visoko vsebnostjo FODMAP

FODMAP je okrajšava za skupino naravnih sladkorjev, ki jih najdemo v nekaterih živilih. Številni pa so bolj občutljivi ravno na omenjene snovi, zaradi česar se lahko po uživanju takih živil pojavijo napihnjenost in težave s plini.

FODMAP najdemo v višjih koncentracijah v določenem sadju, zelenjavi, žitih in mlečnih izdelkih.

Tukaj je nekaj živil, ki vsebujejo več FODMAP snovi:

  • Sadje: jabolka, mango, breskve, hruške, slive, suhe slive. 
  • Zelenjava: česen, čebula, cvetača, brstični ohrovt, brokoli, zelje, gobe.
  • Žita: ječmen, pšenica, rž.
  • Fižol in stročnice: čičerika, fižol, leča.
  • Mlečni izdelki: Kravje mleko, mehki siri, jogurt.

V kolikor se vam zdi, da vam določena živila povzročajo težave, je najbolje, da se sami opazujete in takšna živila tudi izključite. Tako se boste najbolj učinkovito izognili morebitnim nevšečnostim.

Če pa opažate, da vaše prebavne težave vztrajajo kljub spremembi prehrane, se posvetujte z zdravnikom, ki vas lahko napoti na nadaljne preiskave in vam pomaga ugotoviti vzrok vaših težav.

Vir: n1info.hr

Bonus video: Strokovnjakinja pojasnjuje vse, kar morate vedeti o prehrani žensk

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek